UgensErhverv.dk
Fornyet laborantskole

Fornyet laborantskole

Ny bygning og nyt navn til nordsjællandsk laborantuddannelse.

22-01-2008

Laborantskolen Nordsjælland indvier 1. februar ny bygning. Første spadestik blev taget i december 2006 og et år efter stod bygningen klar til at blive taget i brug af skolens tre klasser af laborantstuderende, og deltagerne på de efteruddannelseskurser, som skolen udbyder til blandt andet den nye nabo, Novo Nordisk.

Laborantskolen Nordsjælland hed tidligere Laborantskolen, Erhvervsakademiet Nordsjælland og markerer med den officielle indvielse den 1. februar således både nyt byggeri og nyt navn.

Fælleslokalerne indbyder netop eleverne til at blive lidt længere og til at lave hjemmearbejdet på skolen.

Skolen besluttede sidste år at udlevere bærbare computere til samtlige studerende ved studiestart, således at alle har studiematerialerne med sig. Og i klasseværelser er der installeret udstyr, som giver mulighed for interaktiv undervisning.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Magnus Heunicke erkender, at det kan betale sig at spekulere i svindel med kontrol og deponering af byggeaffald

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Sagen er så alvorlig, at Byggefagenes Samvirke har politianmeldt såvel bygherre som bygherrerådgiver og samtlige entreprenører ved ombygningen af den tidligere tobaksfabrik i Aalborg

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Politikerne TALER meget om vedvarende energi, men det bliver ofte ved talestrømmen, fordi projekter drukner i bureaukrati

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Den danske entreprenørvirksomhed Hofmann A/S skiller sig ud ved at have den klart bedste overskudsgrad i den norske Veidekke-koncern