Byggebeskæftigelsen falder fra 181.500 i 2007 til 178.000 personer i 2008
18-12-2007
Det er en af de væsentligste konklusioner i den årlige konjunkturanalyse som Bygge- Anlægs- og Trækartellet (BAT) offentliggør i dag.
Byggeriet har stået i centrum af det økonomiske opsving i tre år, men går nu en mere normaliseret tid i møde.
- Vi har kørt derudaf i femte gear siden efteråret 2004. Nu sagtnes farten, og vi går ned i fjerde gear. Næste år falder byggeaktiviteten, og dermed beskæftigelsen, med 3.500 personer. Men det skal ses på baggrund af, at branchens beskæftigelse steg med mere end 25.000 personer fra 2004 til 2007, siger Bo Sandberg, økonom i BAT.
Stærkt arbejdsmarked holder hånden under byggeaktiviteten
Når BAT bevarer en optimistisk grundtone i bedømmelsen af byggeaktiviteten, så skyldes det i stor udstrækning situationen på det danske arbejdsmarked, mener Bo Sandberg.
- Vi har rekordhøj beskæftigelse og lav ledighed. Husholdningerne kan disponere i tillid til, at de også vil være i beskæftigelse de kommende år. Reallønsudviklingen er positiv. Renten er igen på vej ned - og trods det øjeblikkelige fald i priserne på ejerboliger, er der opbygget massive private boligformuer gennem de seneste 10-15 år, der fortsat i betydeligt omfang kanaliseres ind i arbejdskraftintensive boligforbedringer.
Udenlandsk arbejdskraft har været buffer
BAT påpeger i analysen, at der allerede gennem 2007 har fundet en tilpasning af byggeaktiviteten sted. Det faldende nybyggeri af boliger førte til, at den sæsonkorrigerede byggebeskæftigelse faldt fra ca. 184.500 i 1. kvartal 2007 til ca. 179.500 i 3. kvartal.
- Byggeerhvervets beskæftigelse er gennem 2007 således faldet med ca. 5.000 personer, men det er sket uden at det overhovedet har haft effekt på den registrerede byggeledighed, som fortsat er rekordlav i underkanten af 2 %. Meget tyder derfor på, at den udenlandske arbejdskraft indtil videre har fungeret som buffer i byggebeskæftigelsen, siger Bo Sandberg.
Facts fra analysen:
- Ligesom på resten af LO-området er også byggeriets fagforbund ramt af tilbagegang i antal forsikrede. Byggeforbundene har mistet 10.000 forsikrede siden 2004 – og i samme periode er antal byggevirksomheder vokset med 10.000
- Aldersfordelingen af arbejdsstyrken i byggeriet indebærer, at 60 pct. af branchens lønmodtagere er mellem 20 og 44 år. Allerede fra 45års-alderen begynder de enkelte aldersgrupper at fylde mindre i landskabet. Kun 4,4 pct. af bygningsarbejdere befinder sig i aldersgruppen 60+ år
- Pga. den kraftige højkonjunktur i byggeriet har byggebranchen tilsammen i 2006 og 2007 umiddelbart bidraget med 12,3 mia. kr. mere til samfundsøkonomien end tilfældet havde været under et ”normalt” konjunkturforløb: Ekstra momsindbetalinger 9,5 mia. kr. Ekstra personskatter 1,6 mia. kr. Sparede dagpenge 1,2 mia. kr.
- tibu
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tysk kvalitets siden 1860!
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tagdækkernes faldsikringssystem
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning og Miljøsanering
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen