UgensErhverv.dk

AMU-centre går sammen om kurser på fremmedsprog

Fire AMU-centre vil samarbejde om certifikatuddannelser på engelsk, polsk og tysk

17-12-2007

AMU Fyn, AMU Vest, AMU Syd og AMU Nordjylland har besluttet at gå sammen om at sikre, at arbejdskraft fra udlandet kan følge lovpligtige certifikatuddannelser på engelsk, tysk og polsk.

Centrene har haft svært ved at finde kvalificerede lærerkapaciteter på de tre sprog, siden det i august blev muligt at afholde kurserne også for udenlandske medarbejdere, ligesom undervisningsmaterialet har været lang tid undervejs i de fremmedsproglige oversættelser.

Men nu vil de fire centre sammen tilbyde udenlandsk arbejdskraft en række certifikatuddannelser inden for bl.a. epoxy, gaffeltruck, stillads, anhugning, kran C og svejsning på engelsk, tysk eller polsk på et af de fire AMU-centre.

Man kan dog ikke garantere, at kurserne holdes på det center, der er tættest på de virksomheder, der måtte have behov for kurserne.

- Det er ressourcekrævende at oversætte undervisningsmaterialer og finde tolke og tosprogede undervisere inden for fagområderne. Vi mener dog, at geografien spiller en mindre rolle sammenholdt med, at de udenlandske medarbejdere bliver i stand til at arbejde på samme sikkerheds- og kvalitetsmæssige niveau som de danske, siger direktør for AMU Nordjylland, Lars Bo Breddam.

-los

Brochurer

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen