XL Diges Trælasthandel udvider med endnu en tømmerhandel – denne gang i Viborg
12-12-2007
Diges Trælasthandel A/S har per 1. december 2007 købt en bestemmende aktiepost i Overlund Byggematerialer A/S i Overlund ved Viborg.
Begge selskaber driver fuldsortiment tømmerhandel med salg til både de professionelle håndværkere, industri og private, er med i markedsføringskæden XL-Byg samt i indkøbsforeningen Ditas.
Diges Trælasthandel A/S er et snart 200 år gammelt selskab beliggende i Skive midtby. Selskabet driver i dag tømmerhandel og byggemarked i både Skive og Frederiks ved Karup.
Det er forventet, at salget vil få tømmerhandlen i Overlund til at stå endnu stærkere på markedet i det nye samarbejde med afdelingerne i Frederiks og Skive.
Suppleret af direktør Ole Fogh Odgaard fortsætter de tidligere aktionærer i Overlund Byggematerialer A/S i deres hidtidige ansvarsområder.
-los
Lad os gøre det sammen
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Læs marts 2026 udgaven her
Online leasing af varebiler med ét klik.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Fra Typehus til Drømme Villa
I de seneste år er reglerne om asbest i arbejdsmiljøet skærpet med blandt andet autorisationsordningen
I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
For at bane vej for flere almene boliger i højprisområder hæves maksimumsbeløbet med yderligere ti procent
Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige