For lidt efterspørgsel efter kvalitetsdøre gør, at der må lukkes for produktionen
04-12-2007
På grund af flere års underskud og forgæves forsøg på salg af virksomheden, har bestyrelsen for Idé-døren i Ikast, der for øjeblikket beskæftiger ca. 75 medarbejdere, besluttet at lukke og slukke.
- Det har været en tung beslutning. Jeg tænker mest på vores mange dygtige medarbejdere - hvoraf flere har været ansat i over 30 år - som nu må ud og finde andet arbejde, lyder det fra direktør i Idé-døren, Benny Hansen.
Han oplyser samtidig, at virksomheden stadig har en pæn egenkapital, der betyder at firmaet kan overholde alle sine forpligtelser. Lukningen bliver derfor en kontrolleret nedlukning med færrest mulige gener for kunder og medarbejdere.
- Man forventer, at alle indeværende ordrer vil blive leveret på normal vis. Dog måske med enkelte forsinkelser pga. omstændighederne, oplyser Benny Hansen.
Billige import-døre overtager markedet
Baggrunden for beslutningen er blandt andet, at eksportsalget til det største marked Tyskland siden sidst i halvfemserne er gået støt tilbage på grund af usikkerheden i den tyske økonomi. Men skyldes også, at markedet for standarddøre i både Tyskland og Danmark efterhånden er blevet oversvømmet af billige importerede døre - så der ikke længere er den store efterspørgsel på den slags kvalitetsdøre, der er Idé-dørens varemærke.
- Udsigten til at produktionen kan blive rentabel er derfor meget lille, hvorfor bestyrelsen mener, at beslutningen er den eneste ansvarlige, siger Benny Hansen.
- tibu
Læs september 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs november 2023 udgaven her
Fremover skal der meget mere til for at opnå en DGNB-certificering – også mere end de nye CO2-krav i bygningsreglementet. Antallet af kriterier, som en bygning måles på i DGNB, reduceres fra 36 til 14
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Arbejdsgiverne svigter totalt løfter om lærepladser. 3F foreslår højere bøder til arbejdsgivere, der ikke opretter lærepladser. Pengene skal udbetales til arbejdsgivere, der opretter flere lærepladser, end de som minimum skal
Scandi Byg var død og begravet, men genopstår nu som en integreret del af Nordic Wood Industries. Her skal Scandi Byg håndtere, hvad Nordic Wood Industries selv kalder 'mindre komplekse sager'. 85 ud af 200 tidligere medarbejdere er genansat