UgensErhverv.dk
Kulturarv skaber udvikling

Kulturarv skaber udvikling

Kommuner har succes med at indarbejde kulturarven i udviklingsplaner.

03-12-2007

Kommuner har succes med at indarbejde kulturarven i udviklingsplaner

En ny publikation samler de positive erfaringer fra de fire kommuner, Haderslev, Hvidovre, Hjørring og Aalborg, der siden 2006 har arbejdet som kulturarvskommuner.

Med støtte fra Kulturarvsstyrelsen og Realdania har kommunerne brugt deres kulturarv til at skabe fællesskab på tværs af nye sammenlagte kommuner og til at profilere kommunen i regionen.

- Erfaringerne fra kommunernes arbejde er så positive, at alle fire kommuner nu indarbejder kulturarven i deres udviklingsplaner. Forsøget har vist, at kulturarven ikke er et passiv, der står i vejen for udvikling, men en aktiv ressource, der skaber udvikling i kommuner, siger Steen Hvass, direktør i Kulturarvstyrelsen.

Som opfølgning på kulturarvskommuneprojektet forventer Kulturarvsstyrelsen og Realdania at komme med en ny invitation til landets kommuner i begyndelsen af 2008.

Denne gang inviteres til samarbejde omkring udviklingsdelen af konkrete projekter. Partnerskabet håber at kunne indhente forslag bredt fra kommuner, der ønsker at arbejde med specifikke projekter, hvor kulturarven bruges som dynamo for den kommunale udvikling.

- nn

Brochurer

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Jyske entreprenører fusionerer

Jyske entreprenører fusionerer

Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag