UgensErhverv.dk
Holmenkollen-arkitekt søger støtte- Illustration: JDS Architects.

Holmenkollen-arkitekt søger støtte

JDS Architects opretter hjemmeside for at samle opbakning om vinderforslag til ny norsk skihopbakke.

03-12-2007

Det er noget af det mest kendte norske kulturarv, som danske JDS Architects skal bygge videre på efter de vandt den internationale arkitektkonkurrence om en ny version af skihopbakken Homenkollen i Oslo.

Derfor er det også forventeligt, at projektet efterfølgende er løbet ind i offentlig debat om dets gennemførelse eller ej.

JDS Architects indslag i debatten består i oprettelsen af en hjemmeside, hvor arkitekterne forklarer deres visioner for projektet og opfordrer folk til støtte med en underskrift, ligesom det er muligt at kommentere projektet.

- nn

Brochurer

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Jyske entreprenører fusionerer

Jyske entreprenører fusionerer

Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag