UgensErhverv.dk

Millionkontrakt til fittingvirksomhed

Fitting Specialisten skal levere tilbehør og ventiler til Grundfos i de kommende år

16-11-2007

Tilbehørvirksomheden Fitting Specialisten, der er beliggende i Fredericia, har netop underskrevet kontrakt med Grundfos. Samarbejdet har været undervejs i flere år, og med underskriften har både Grundfos og Fitting Specialisten åbnet muligheden for et endnu tættere parløb.

Fitting Specialisten skal både levere standarddele fra deres omfattende fittings program og specialdele af rustfrit stål samt PE. Specialdelene omfatter specielle ventiler samt fittings, der er tilpasset Grundfos’ behov.

Fordelen ved at vælge en støbeproces frem for manuelt smedearbejde er, at man ved støbning kan lave en skræddersyet løsning i én proces, hvilket resulterer i en billigere produktion og bedre produkter.

- Vi har igennem årene opbygget en betydelig ekspertise i støbning af rustfri komponenter, siger direktør Finn Roy, og med Grundfos har vi sikret os en god reference og en kunde, der til stadighed er krævende og dermed også udviklende for Fittting Specialisten.

Fitting Specialisten lagerfører et meget bredt program indenfor fittings, ventiler, koblinger, pneumatiske komponenter, slanger og rørholdere til industrien. Firmaet har for nylig investeret i et robotstyret højlager til 3,5 mio, der rummer alle komponenterne fra firmaets katalog. Propartner kataloget er netop udkommet i 11. udgave og indeholder mere end 35.000 forskellige fittings, ventiler, slanger m.m.

- tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster