UgensErhverv.dk

Certifikat-lempelse for udlændinge

Udenlandske håndværkere må nu udføre arbejder, der normalt kræver certifikat, uden først at være forhåndsgodkendte af AT

13-11-2007

Kørsel med kraner, opstilling af stilladser, fugearbejder med isocyanatholdige fugemasser. Det er arbejdsopgaver, som håndværkeren skal have certifikat for at udføre.

Hidtil har udenlandske håndværkere skulle have en forhåndsgodkendelse fra Arbejdstilsynet for at kunne udføre den slags opgaver, men nu bortfalder kravet om forhåndsgodkendelse.

Ifølge et EU-direktiv fra 1. oktober skal EU-borgere, der arbejder her midlertidigt, ikke længere godkendes til at arbejde med områder, hvor der kræves arbejdsmiljøuddannelse.

Det gælder f.eks.: Indvendig nedrivning af asbest, Kørsel med kran, gaffeltruck og teleskoplæsser. Opstilling af stilladser. Arbejde med epoxy og isocyanater. Arbejde med bitumenprodukter. Svejsearbejde.

Lempelsen gælder for håndværkere, som har en tilsvarende arbejdsmiljøuddannelse hjemmefra eller som kan dokumentere mindst to års erhvervserfaring på området.

- rug

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster