UgensErhverv.dk

Godt hospice indviet

Nyt hospice viser betydningen af de fysiske rammer i den sidste svære tid.

12-11-2007

Nyt hospice viser betydningen af de fysiske rammer i den sidste svære tid

I smukke omgivelser ud til Kalø Vig med udsigt over Følle Bund ligger det nyopførte Hospice Djursland.

Hospicet er opført efter design-principperne i ´Programmet for Det Gode Hospice i Danmark´ – et program, der viser, hvordan arkitektur kan spille sammen med hospicetanken og skabe de bedst mulige fysiske rammer til at støtte patienter og pårørende i den sidste svære tid.

- Med Hospice Djursland har man vist, hvordan arkitekturen kan indgå i hospicetanken og skabe de bedst mulige fysiske rammer til at støtte patienterne. Stedets udformning giver associationer til et sommerhus frem for institution eller et hospital. Det har været vores klare mål, at Hospice Djursland skal være demonstrationsprojekt og fungere som et godt eksempel for andre kommende hospicer, siger Hans Peter Svendler, direktør i Realdania, der økonomisk har støttet både opførelsen af Hospice Djursland og udviklingen af hospice-programmet.

Det er arkitektfirmaet C.F. Møller, der har tegnet bygningen med en buet udformning beklædt med lameller af egetræ og kobber. Formen giver en fantastisk udsigt over Kalø Vig fra alle 15 patientstuer, der også har egen terrasse.

C.C. Contractor har væet entreprenør med Cowi som ingeniør, mens Rambøll har været bygherrerådgiver.

Programmet for Det Gode Hospice i et samarbejde mellem Signal arkitekter, Hospice Forum Danmark, Kræftens Bekæmpelse og en række palliative organisationer og videnspersoner.

- nn

Brochurer

Nyt anlæg skal sortere 8.000 ton materiale årligt

Nyt anlæg skal sortere 8.000 ton materiale årligt

Pihl & Søn og LM Byg skal i fællesskab med den hollandske teknikentreprenør Banzo opføre en anlæg, der skal genanvende restaffald fra husholdninger i København, Frederiksberg og Tårnby Kommuner

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Solcelleforening vejrer guldregn

Solcelleforening vejrer guldregn

EU-landene skal ifølge Bygningsdirektivet sikre, at der installeres solenergianlæg senest fra den 31. december 2026 i alle nye bygninger med et nytteareal på over 250 kvadratmeter

Odense-stadion kommer i super-liga

Odense-stadion kommer i super-liga

Når OB løber på banen i sommeren 2028, sker det på en ny udgave af Nature Energy Park med flere tilskuerpladser og overdækning. Pris: 210 millioner kroner