Organisation ønsker at bruge nogle af de 16 mia. kr. i forskningsmidler til energi-udvikling.
27-01-2004
Bygge-organisation ønsker at bruge nogle af de 16 mia. kr. i forskningsmidler til energi-udvikling.
Regeringen vil over de næste otte år placere 16 milliarder kr. i en ny fremtidsfond ’Nordsøfonden for højteknologisk udvikling’, der skal styrke de bedste, danske videnmiljøer inden for højteknologiske forskningsfelter som bio-, nano-, informations- og kommunikationsteknologi. Pengene til forskningen kommer fra beskatning af Nordsø-olie.
Men nu er der kritiske røster, som mener, at emnerne for forskningen er for snævre. Blandt andet ønsker Dansk Byggeri at styrke energiforskningen.
- Er det rigtigt at øremærke de nye forskningsmidler til bio- og informationsteknologi. Det ville være nærliggende at anvende provenuet fra beskatningen af Nordsø-olien til at styrke energiforskningen, mener direktør Michael H. Nielsen fra Dansk Byggeri.
Organisationen glæder sig dog over, at regeringen med den nye fond har tilgodeset forskning i nye teknologier. Men den opfordrer til ikke at glemme energien.
- Det ville da være nærliggende at anvende en del af provenuet fra beskatningen af Nordsø-olien til at styrke energiforskningen, idet oliekilderne i Nordsøen jo ikke varer evigt - et forhold som kun sjældent indgår i den offentlige debat. Det forhold, at Danmark via Nordsø-olien har været i stand til at blive selvforsynende og blive nettoeksportør af olie og har opnået en forbedret betalingsbalance, indgår i fremtidsplanerne som noget selvfølgeligt - ja ligefrem naturgivent. Men sådan forholder det sig
ikke, udtaler Michael H. Nielsen fra Dansk Byggeri.
-ls.
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs september 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs november 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Henrik Mielke, forperson for Renoverprisens nomineringsudvalg, og direktør i Pihl & Søn, svarer på seks skarpe spørgsmål fra BygTek
Ny vandnorm og nye krav til asbesthåndtering er blot de seneste opdateringer, der kræver efteruddannelse af VVS-installatørerne
Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP, vil kun oplyse fire regnskabstal, og dermed må revisorerne ifølge Dansk Håndværk arbejde i blinde
Foreningen af Rådgivende Ingeniører(FRI) udarbejdet en ny branchevejledning for jordhåndteringsområdet