Udstillerne vender tommelfingeren opad til messen Have & Landskab
16-10-2007
Messen Have og Landskab, der i år fandt sted i Slagelse sidst i august, får fine ord med på vejen af udstillerne. Det viser en netop færdig evaluering, der er udarbejdet på baggrund af besvarelser af knap halvdelen af udstillerne på messen.
Det mest tilfredsstillende nøgletal er måske, hvor mange der vil være med næste gang. Det vil nemlig hele tre fjerdedele af udstillerne.
Foretrækker august
74 procent af udstillerne foretrækker fortsat de tre udstillingsdage, onsdag til fredag - og hele 95 % den samme årstid. Markedsføringen får også god respons i evalueringen, men hver tredje synes at det koster for meget at leje en stand.
Tallene er generelt ret sammenfaldende med svarene fra forrige udstilling i 2005, hvor spørgsmålene var de samme. Der er dog større tilfredshed med besøgstallet, stigende stemning for at udstillingen skal holde åbent om lørdagen også.
Kirkegårde og kommuner fyldte meget
I alt 9850 besøgte udstillingen i år, et tal, der er baseret på de afleverede adgangskort, som nu også er bearbejdet statistisk. Det viser, at de tre store grupper er kommune park- og vejforvaltninger, anlægsgartnerfirmaer og kirkegårde. Entreprenører, boligselskaber, golfbaner og landskabsarkitektfirmaer tilhører den gruppe, der er ’mellemrepræsenteret’, mens regioner, brolæggerfirmaer, arkitekt- og ingeniørfirmaer, skoventreprenørfirmaer, maskinstationer og skovdistrikter lå under 1 %.
Den geografiske fordeling viser at 60,6 procent af de besøgende kom fra Sjælland med øer, 30,4 % er fra Jylland med øer og 6,8% fra Fyn med øer. Går man dybere ned i tallene, kan man se, at Sjælland uden København og Nordsjælland er stærkt overrepræsenteret, og især Nordjylland er underrepræsenteret.
- tibu
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Få en robust og loyal samarbejdspartner
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Online leasing af varebiler med ét klik.
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag