UgensErhverv.dk

Hovedstaden i nyt lys

Udvalgte bygninger i København og på Frederiksberg oplyses om natten.

11-10-2007

Når mørket sænker sig over København og Frederiksberg på Kulturnatten fredag 12. oktober vil man flere steder møde en helt ny lyssætning af bygninger, skulpturer, træer og vand.

I København drejer det sig blandt andet om området omkring Christiansborg Slot så som gavlen på Børsen, statuerne af Frederik VI og Absalon, uret på Holmens Kirke samt vandet i kanalen ud for Christiansborg.

Frederiksberg vil der være en gennemgående grøn farve i lyssætningen på Multi Medie Huset, Novo-broen, Den Konge-lige Porcelænsfabrik, Kedelhallen, Ecison C:ntact og Biblioteket på Danasvej.

- Vi vil gerne vise, at effektfuld brug af lys i byer sagtens kan laves på en smuk måde, der fremhæver hidtil usete detaljer – og ikke mindst at det kan gøres uden det kommer til at ligne et ´lysshow´, fortæller Nordic Segment Manager Nicholas S.C. Skov fra Philips, der har stået for den tekniske del af lyssætningen.

- Udover at skabe spændende effekter, er det også lysløsninger, der ikke har et voldsomt el-forbrug; eksempelvis bruger ret mange af armaturerne LED/diodelys, som har et ekstremt lavt el-forbrug og en levetid op til 50.000 timer, fremhæver Nicholas S.C. Skov.

I København er der netop sendt en plan for lyslægning af byen i høring i 14 dage, og den aktuelle belysning er derfor nogle bud på, hvad der kan laves, når planen vedtages.

Løsning med statuen af Absalon og omgivel-serne på Højbro Plads er dog en permanent løsning. Det er lysdesigneren Jesper Kongshaug, som har stået for designet ´Et stykke med lys´ omkring kanalen fra Gammel Strand til Børsen i tæt samarbejde med Eltek Networks og Københavns Kommune.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv

200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

Det gik stærkt, da Varmepumpepuljen åbnede i februar med 116,9 millioner kroner på kontoen. Ansøgningerne væltede ind, og den 11. maj var kassen tom og puljen blev lukket igen

Konkurser i byggeriet (Uge 28/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 28/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Forbrugerombudsmanden politianmelder elselskab for ulovligt telefonsalg og vildledning

Forbrugerombudsmanden politianmelder elselskab for ulovligt telefonsalg og vildledning

Elselskabet Grøn Elforsyning har efter Forbrugerombudsmandens opfattelse ringet til forbrugere uden at have deres samtykke og vildledt dem under disse samtaler. Forbrugerombudsmanden politianmelder nu for anden gang virksomheden