UgensErhverv.dk
Odense får multihal

Odense får multihal

Der er plads til 4000 siddende tilskuere i den nye Arena Fyn.

08-10-2007

Der er plads til 4000 siddende tilskuere i den nye Arena Fyn

Odense byder sig nu får alvor til i kampen mellem de danske byer om at kunne tiltrække store kultur- og sportsbegivenheder.

I lørdags åbnede nemlig den nye Arena Fyn, der har plads til op mod 5000 tilskuere - dog kun 4000 hvis alle skal have en siddeplads..

Ambitionerne for bygherren Odense Sport & Event, der er en fusion af Odense Congress Center og Odense Boldklub, har fra starten været, at arenaen skulle kunne fungere som mere og andet end en traditionel sportshal.

Den indvendige indretning gør det muligt at fylde op med mobile siddepladser på det store gulvareal, ligesom mange af siddepladserne er flytbare.

Derudover kan arrangørerne også vælge at fjerne sportsgulvet i hallen og lave den om til en skøjtebane eller udstillingshal.

Det er MT Højgaard, der som totalentreprenør har stået for opførelsen af den 70x85 meter store hal med 14 meter til loftet med Cowi som ingeniør og Jesper Thyge Brøgger sammen med C&V arkitekter som arkitekt.

- nn

Brochurer

Kunsten er en del af Børsens identitet

Kunsten er en del af Børsens identitet

Det var dansk kulturarv, der blev flammernes bytte, da den legendariske Børsbygning brændte. Genopbygningen er i fuld gang, og nu skal udsmykningen af bygningen gentænkes

Trædirektør: Løs boligkrisen – uden at forværre klimakrisen

Trædirektør: Løs boligkrisen – uden at forværre klimakrisen

Jeg efterlyser politikere, der tør gå forrest. Der tør sige: “Vi vil have byggeri, der ikke bare overholder loven, men viser vejen frem”, siger Nordic Wood Industries' koncerndirektør, Holger C. Hansen

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group opnåede i regnskabsåret 24/25 en omsætning på nær 58 mia. kroner - men måtte indkassere et nettounderskud på hele 2,1 milliarder kroner

Beboere i etageejendomme skal kunne evakueres sikkert og hurtigt

Beboere i etageejendomme skal kunne evakueres sikkert og hurtigt

Social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen vil have undersøgt, om der er brug for at stramme Bygningsreglementets omkring tilgængelighed for redningsmandskab