Omsætningen i byggeerhvervet bliver ved at slå rekord. Også selvom væksten i branchen ikke fortsætter med rekordfart.
05-10-2007
Bygge- og anlægsbranchen omsatte i perioden januar-august for 138,3 mia. kr. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik
- Det er en fremgang på 18,7 mia. kr. set i forhold til samme periode 2006. Procentvis svarer det til en kraftig stigning på 15,6 % siden 2006, som ellers også var et rekordår i byggeriet, siger Bo Sandberg, økonom i lønmodtagerfællesskabet BAT-kartellet.
Til sammenligning steg omsætningen i samtlige danske virksomheder under ét med mere moderate 6,1 % i perioden januar-august 2007 (sammenlignet med januar-august 2006).
Konjunkturer og materialepriser forklarer fifty-fifty af omsætningsstigningen
Iflg. BAT er der to forklaringer på væksten i byggeomsætning: Den første er det konjunkturmæssige aspekt: Der er fortsat godt gang i erhvervsbyggeriet og fyldte ordrebøger med udskudte vedligeholdelsesopgaver fra 2006. Den anden forklaring er, at de markante prisstigninger på byggematerialer aflejrer sig i omsætningsstatistikken, der opgøres i løbende priser og dermed ikke korrigeres for inflation. Bo Sandberg vil gerne komme med et bud på, hvordan fremtiden kommer til at se ud:
- Vi er nu så langt henne på året, at der kan gives et kvalificeret skøn for den samlede bygge- og anlægsomsætning i 2007. Niveauet i 2006 landede på 200,7 mia. kr. - og når 2007 er omme, vil der i branchen sandsynligvis være omsat for mellem 225 og 230 mia. kr. siger han.
- tibu
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs november 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs september 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Helt nyt CO2-fangstanlæg med EU-støtte på 1,6 mia. kr. skal reducere CO2-udledning med 1,5 milllioner tons, så Aalborg Portland bliver CO2-neutral på egne udledninger i 2030
Det seneste kvartal er der blevet længere mellem tomme butikker over det meste af landet, fremgår det af nye tal fra Ejendomstorvet.dk
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Rapport fra VIVE har kun undersøgt danske virksomheder. Der er derfor et mørketal, der betyder, at det reelle omfang af social dumping kan være markant højere