Messen Boligdrømme for Alle viste endnu engang, at danskerne vil have luksus til hjemmet
01-10-2007
Tre dage med luksus til boligen trak i weekenden knapt 21.000 besøgende til Messecenter Herning, hvor messen Boligdrømme for Alle løb af staben. Messen henvender sig primært til boligejere, der vil have nyt og lækkert til boligen både inden- og udendørs.
På messen var de store messehaller fyldt op med lækre køkkener, luksussenge, IT og digitale løsninger, spændende møbeldesigns og fremtidens hus i 1:1. Der var også verdens længste sofa på 51 meter, rådgivning, foredrag og indretningsworkshop.
For danskerne vil have luksus omkring sig, også når de er hjemme, er arrangør og udstillere på messen enige om.
- Alt i alt har det været tre forrygende dage med yderst tilfredse udstillere og glade gæster. Interessen for boligen og ikke mindst luksus til hjemmet er stadig i top, og messen har bevist, at danskerne fortsat er interesserede i at bruge penge på hjemmet, fortæller adm. direktør i Messecenter Herning A/S, Georg Sørensen.
Ikke bare smukke ting
De besøgende kom fra hele landet, og mange af dem rejste hjem igen med både små og store ting og sager til hjemmet.
- Danskerne vil ikke bare have smukke ting, de vil også sove godt i luksussenge, og vi har haft så travlt med at sælge, at vi næsten ikke har haft tid til at spise frokost eller hente en kop kaffe. Som vi siger på jysk, ’det har været rigtig godt’, smiler bestyrer Henrik Ladefoged, SengeSpecialisten, der kan fortælle om rigtig godt salg i løbet af messen.
Også på en af køkkenstandene gik varerne som varmt brød:
- Vi har haft utrolig mange besøgende, både fra Jylland, Fyn og Sjælland, og det har været de rigtige kunder – dem der vil købe køkkener. Det kan vi mærke på antallet af kundekontrakter, der er enorm, selv vores demokøkken her på messen har vi solgt, fortæller marketingschef Tine Koster, Designa.
Det var anden gang boligdrømmene fik frit løb i Herning.
-los
Udlejning af container - landsdækkende
Læs juni 2023 udgaven her
Fugttekniske løsninger
Alt i små kraner og vakuumløftere
Guide og inspiration til valg af grønne tage og taghaver
Olie-, benzin- og fedtudskillere i armeret beton af høj kvalitet.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Undertage - til alle tage
DAFA tætner, dæmper og beskytter
Din vejledning til tagrender - 15 % større vandkapacitet. Op til 25 års garanti.
Bestyrelsen i MT Højgaard Holding har med virkning fra i dag ansat Steffen Baungaard som ny administrerende direktør og koncernchef
Trods verserende retssag ved EU-Domstolen, SKAL Danmark indføre mindstelønsdirektivet, inden der er faldet dom i sagen
Arbejdstilsynet ved ifølge folketingsmedlem fra Enhedslisten, at byggearbejderne går i en potentiel kræftbombe. Men der gribes ikke tilstrækkeligt ind
Det tidligere medlem af EU-Parlamentet, Søren Søndergaard fra Enhedslisten, er ikke overrasket over, at Danmark - trods retssag ved EU-Domstolen - tvinges til at gennemføre Mindstelønsdirektivet