UgensErhverv.dk
Valg af undertagBilledet viser et undertag med utilstrækkelig rivs

Valg af undertag

Fonden BYG-ERFA har netop udgivet et nyt erfaringsblad med titlen: ”Undertage - diffusionstætte og diffusionsåbne”.

27-09-2007

Der har gennem en del år været problemer forbundet med uhensigtsmæssigt valg eller forkert udførelse af undertage, hvilket fx har reduceret levetiden og medført alvorlige fugt-, råd og svampeskader. Dette nye erfaringsblad gennemgår materiale- og udformningsmæssige forudsætninger for valg af undertag, samt hvor de projekterende og udførende skal være opmærksomme ved nybyggeri og renovering.

Undertage under tagdækninger anvendes for at beskytte de underliggende konstruktioner dels mod indtrængende regn og sne dels mod kondensdryp.

Undertaget har afgørende betydning for et tags tæthed, men da det ofte er skjult bag isolering, er det svært tilgængeligt for inspektion og reparation. Det er derfor vigtigt, at alle de involverede i byggeprocessen – både rådgivere, projekterende, udførende og tilsyn – er meget opmærksomme på, at der anvendes det bedst egnede undertag, og at det indbygges korrekt.

Til orientering har vi lagt en oversigt over relevante erfaringsblade på www.byg-erfa.dk under temaet Undertage.

”Undertage - diffusionstætte og diffusionsåbne”.[bladnummer (27) 07 06 29] er udarbejdet af arkitekt MAA Søren Peter Bjarløv, SPB Arkitektrådgivning ApS, sekretariatsleder, civilingeniør Morten Hjorslev Hansen, DUKO Dansk Undertagsklassifikationsordning og civilingeniør, seniorforsker Erik Brandt, Statens Byggeforskningsinstitut (SBi/Aalborg Universitet).

Resumé af erfaringsbladet kan ses på www.byg-erfa.dk

Brochurer

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Jyske entreprenører fusionerer

Jyske entreprenører fusionerer

Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag

Ny svømmehal på vej i Aabenraa

Ny svømmehal på vej i Aabenraa

Byrådet i Aabenraa Kommune har afsat en anlægsbevilling på 137 mio. kr. til opførelse af en ny svømmehal, der skal sikre tidssvarende svømmefaciliteter ved Arena Aabenraa mange år frem