UgensErhverv.dk

Herning i forvandling

Arkitektkonkurrence skal skabe liv og identitet i Herning Bymidte.

23-08-2007

Arkitektkonkurrence skal skabe liv og identitet i Herning Bymidte

Herning Byråd har besluttet at udskrive en stor konkurrence om byrum og byliv i Herning Bymidte.

Konkurrencen er Hernings største satsning indenfor byudvikling og omfatter samtlige gader og pladser i Herning Bymidte.

- Konkurrencen skal inspirere til udviklingen af Herning bymidte med fokus på at skabe nye spændende byrum, der kan understøtte fremtidens byliv og styrke Hernings identitet, siger Byplanudvalgets formand, Knud B. Troelsen.

Fuldt realiseret forventes projektet at løbe op i 150 mio. kr over de næste 10 til 12 år. Herning Byråd har allerede disponeret en pulje til de første projekter, som forventes igangsat allerede i 2008.

- Det er en stor dag og en stor beslutning. Med denne arkitektkonkurrence starter vi på en ny og spændende udvikling af Hernings bymidte. Vi viser omverdenen, at vi er fast besluttet på at skabe en by, som udstråler en stærk identitet og som danner en optimal ramme om oplevelser og byliv. En ny og tiltrækkende bymidte vil – sammen med Hernings status som en attraktiv uddannelses- og universitetsby – automatisk udvikle en meget kraftig synergi og styrke Hernings position, siger Knud B. Troelsen.

Konkurrencens samlede præmiesum er på 750.000 kr.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Magnus Heunicke erkender, at det kan betale sig at spekulere i svindel med kontrol og deponering af byggeaffald

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Sagen er så alvorlig, at Byggefagenes Samvirke har politianmeldt såvel bygherre som bygherrerådgiver og samtlige entreprenører ved ombygningen af den tidligere tobaksfabrik i Aalborg

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Politikerne TALER meget om vedvarende energi, men det bliver ofte ved talestrømmen, fordi projekter drukner i bureaukrati

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Den danske entreprenørvirksomhed Hofmann A/S skiller sig ud ved at have den klart bedste overskudsgrad i den norske Veidekke-koncern