UgensErhverv.dk

Digital aflevering af byggeri

Projekt skal bane vejen til en samlet digital dokumentation af færdige byggerier.

09-06-2004

Projekt skal bane vejen til en samlet digital dokumentation af færdige byggerier.


Erhvervs- og Boligstyrelsen har sat et projekt i gang, der skal resultere i en fælles standard-model, så et byggeri kan afleveres digitalt, når det står færdig.

Projektet kaldet ’Digital Aflevering’ skal realiseres af et konsortium, der består af DR, Pihl, Aalborg Universitet og COWI.

De fire virksomheder og institutioner skal i løbet af de næste to et halvt år udvikle standarderne og afprøve dem på to af Slots- og Ejendomsstyrelsens byggeprojekter.

Det utraditionelle konsortium, der kalder sig DACaPo, har erfaring fra en række opgaver og roller i et byggeri – blandt andet projektering, rådgivning, entreprenørarbejde og som bygherre og driftsherre.

Aalborg Universitet er med i konsortiet for at sikre, at projektet drager nytte af internationale erfaringer, samt at resultaterne af projektet indbygges i uddannelsen af fremtidens aktører.

- I dag bliver den relevante information til brug for idriftsætning, drift og vedligehold oftest afleveret på papir. På store byggerier sker en del af afleveringen digitalt, men uden nogen ensartet standard for informationen. Det er dyrt og tidskrævende, udtaler projektleder Jan Johansen fra COWI.

Projektet er en del af det tre-årige udviklingsprojekt ’Det Digitale Byggeri’ under Erhvervs- og Boligstyrelsen. Projektet skal udvikle fælles digitale metoder og standarder i hele byggeriets værdikæde. ’Digital Aflevering’ er ét ud af i alt seks planlagte indsatsområder.

Når projektet er afsluttet bliver digital aflevering et fast bygherrekrav på alle statslige byggeprojekter. Projektpartnerne forventer, at det hurtigt vil blive en de facto standard i hele branchen.
-ls.




Brochurer

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Jyske entreprenører fusionerer

Jyske entreprenører fusionerer

Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag