UgensErhverv.dk

Ny Dansk arkitekturpolitik

Kulturministeren og Erhvervsministeren bag historisk tværpolitisk samarbejde om dansk arkitektur

30-05-2007

Kulturminister Brian Mikkelsen og økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen har offentliggjort regeringens samlede arkitekturpolitik under overskriften: "Arkitekturnation Danmark, rammer for liv - rammer for vækst."

Begivenheden er historisk. Aldrig før har Danmark haft en så omfattende arkitekturpolitik. Som noget ganske unikt er den udarbejdet i et tværministerielt samarbejde mellem Kulturministeriet, Økonomi- og Erhvervsministeriet, Socialministeriet, Udenrigsministeriet, Miljøministeriet, Transport- og Energiministeriet samt Universitets- og Bygningsstyrelsen, Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste og Slots- og Ejendomsstyrelsen.

Den beskriver på 10 forskellige indsatsområder en lang række konkrete initiativer, der skal bidrage til at fastholde og fortsætte udviklingen af høj kvalitet i dansk arkitektur.


Det offentlige byggeri skal have større arkitektonisk kvalitet

Privat efterspørgsel efter arkitektonisk kvalitet skal fremmes

Arkitektonisk kvalitet og effektivt byggeri skal gå hånd i hånd

Innovativ arkitektur skal skabe sundt tilgængeligt og bæredygtigt byggeri

Det støttede byggeri skal have større arkitektonisk kvalitet

Arkitektonisk kvalitet i planlægningen skal have høj prioritet

Den arkitektoniske kulturarv skal vedligeholdes og udvikles

Eksporten af dansk arkitektur skal have bedre betingelser

Dansk arkitektur skal have et stærkt vækstlag


Den danske arkitektuddannelse skal være blandt verdens bedste.
- Arkitekturen udgør en vigtig ramme for liv og vækst i Danmark og dermed også for vores velfærd. Overalt udgør de fysiske omgivelser rammen for vores liv. Derfor er det vigtigt, at samfundets fysiske rammer har høj arkitektonisk kvalitet. Dette skal regeringens arkitekturpolitik medvirke til, siger Kulturminister Brian Mikkelsen.

- Danmark har allerede en stærk og konkurrencedygtig arkitektbranche, men med regeringens arkitekturpolitik styrker vi den på en række områder. Arkitekturen har betydning for Danmarks vækst i den globale økonomi – også inden for andre brancher. Hertil kommer det store innovationsarbejde, som arkitekturen kan være drivkraft for samt arkitekturens betydning for Danmarks brand i udlandet, siger Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster