Bauhaus lancerer en bøjelig MDF plade, der er speciel velegnet til at bygge buede møbler og skabe i eget design
14-05-2007
”Vi tror især på, at kvinder vil tage materialet til sig. Derfor et det temaet på vores Women’s Club, som er en kombination af inspirations aftener og gør-det-selv kurser for kvinder,” siger Varehuschef Uffe Hvid fra Bauhaus i Herning. ”Møbler har hidtil været en svær disciplin i forbindelse med gør det selv-arbejde, fordi det i høj grad har krævet avancerede maskiner for at nå et resultat, der ikke ser hjemmelavet ud. Nu har vi et materiale, som giver uanede muligheder for at designe sit hjem med møbler, der ser professionelle ud. Samtidig er det nemt at forme og nemt at bearbejde og male.”
Individuelt udtryk
”Når det handler om stil, mode, indretning og møbler er det i overvejende grad kvinderne der tager beslutningen i hjemmet. Og vi ser en tendens til at kvinderne søger et individuelt udtryk i deres bolig. Med det nye materiale er der mulighed for selv at skabe et unikt design,” siger Uffe Hvid.
Lyst til at gøre det selv
Ud over et kreativt gen, kræver arbejdet med den nye MDF plade også lyst til at arbejde med hænderne. ”Det kræver, at du kan arbejde med en stiksav, og den tid er forbi, hvor det elektriske håndværktøj var forbeholdt mændene - mon ikke det kunne blive et projekt, hvor det parret i fællesskab kan designe og bygge sine egne unikke møbler og skabe.”
Succes i industrien
Den nye bøjelige MDF-plade har længe været en succes i industrien, men det er første gang at private får adgang til det.
”Den bøjelige MDF-plade er helt nyt på gør det selv markedet, så vi har ikke alle billedlige muligheder af, hvorledes produktet kan anvendes. Det er kun fantasien som sætter grænser. Materialet kan blandt andet bruges til at lave: Stole, borde, bardiske, runde vægge, hylder, cd-reoler, liggestole, rørinddækninger, baldakiner og meget mere,” siger Key account manager Dan Hornbøl Andersen fra Moelven, der distribuerer pladerne.
-mo
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
DAFA tætner, dæmper og beskytter
Tagpapinspiration
VinduesIndustrien – Dansk brancheforening og ejer af kvalitetsstandarden DVV
Akustiske loftsystemer der sikrer god lyd og økonomiske løsninger
Læs juni 2023 udgaven her
online leverandør af værktøj i høj kvalitet til billige priser
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Værktøjsmekka for håndværkere. Mærkevarer til gode priser.
Individuel design og høj kvalitet til indvendige døre – dansk producerede
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
- Der er et kæmpe potentiale for bedre ressourceudnyttelse i byggebranchen, og derfor skal vi tænke mere bæredygtigt, siger miljøminister Magnus Heunicke (S)
Det første spadestik er taget i byggeriet af et ny hovedkvarter til Forsvarets Efterretningstjeneste. PensionDanmark, MT Højgaard og DEAS ser frem til at opføre det historiske byggeri, som vil bidrage til Danmarks sikkerhed
En undersøgelse udarbejdet i samarbejde mellem forskere fra Danmark, Sverige, Finland og England viser, at medarbejdere har en højere risiko for selvmordsforsøg eller fuldbyrdet selvmord, hvis de har oplevet vold på arbejdet