UgensErhverv.dk

Junckers tilbage

03-06-2004

Der er skudt 75 millioner kr. ind i det nye selskab. De gamle aktionærer har desuden haft mulighed for at tegne aktier i det nye selskab med op til 25 millioner via Junckers Invest A/S.

Der kunne tegnes op til 14 aktier à 1 kr. for hver gammel Junckers-aktie à 100 kr. Axcel selv bød 1 kr. for tegningsretten, men på det "frie marked" er der noteret priser på op til 3,50 kr.

Internetportalen UgensErhverv købte på sidstedagen tegningsbeviser for mellem 2,25-2,75 kr. pr. gammel aktie.

100 millioner kr.
Med de 25 millioner kr. fra Junckers Invest A/S bliver kapitalindskuddet på samlet 100 millioner. Egenkapitalen i det gamle Junckers var i 2002 på 533 millioner og i 2003 på minus 24 millioner efter et 2003 med et underskud på 513 millioner. Gældsforpligtelserne oversteg 800 millioner.

Nu er bankgælden reduceret med ca. 150 millioner, og øvrige kreditorer med ca. 24 millioner. Desuden er der indskudt 100 millioner i frisk kapital.

Direktionen udtaler på baggrund af den forløbne del af 2004, at der allerede i år kan realiseres et mindre, positivt resultat. Heri er ikke indregnet frasalg af arealer og indtægter som følge af akkordering af bankgæld og øvrige kreditorer.

En lidt kryptisk formulering, der godt kunne dække over et plus på 25-40 millioner, når arealsalget er indregnet.

En turbulent periode er slut, og medarbejderne, fagforeningerne, forhandlere og Køge-området kan igen se muligheder i det hæderkronede firma, der i 2005 kan fejre sit 75 års jubilæum.


FAKTA:

Junckers - resultat af primær drift (mio. kr.)
2001: + 80,5
2002: + 55,9
2003: - 480,4

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år