Aldrig før har LOA-Fonden uddelt så mange penge til nye idræts- og kulturbyggerier.
25-04-2007
Aldrig før har LOA-Fonden uddelt så mange penge til nye idræts- og kulturbyggerier
2006 blev et godt år for opførelsen af nye idræts- og kulturbyggerier i Danmark.
En væsentlig årsag til dette var den omfattende økonomiske støtte som flød i en lind strøm fra Lokale- og Anlægsfonden.
Hele 89,9 mio. kr. uddelte Fonden sidste år og det er det højeste beløb, der er uddelt på et år siden dannelsen i 1994.
I København afspejles Fondens indsats blandt andet ved de to både spektakulære og nyskabende idræts- og kulturhuse: Prismen i Holmbladsgade og Korsgade Hallen på Nørrebro.
To meget forskellige byggerier, der begge fortolker begrebet, Den Indre Byfælled, med reference til fælleden i gamle landsbyer, som var et rekreativt, socialt samlingssted.
I forhold til en traditionel idrætshal er organiseringen af ’den indre byfælled’ mere fleksibel og uformel, så der bliver plads til både den konkurrenceprægede organiserede idræt og mere spontan leg og spil.
- nn
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs november 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs september 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Magnus Heunicke erkender, at det kan betale sig at spekulere i svindel med kontrol og deponering af byggeaffald
Sagen er så alvorlig, at Byggefagenes Samvirke har politianmeldt såvel bygherre som bygherrerådgiver og samtlige entreprenører ved ombygningen af den tidligere tobaksfabrik i Aalborg
Politikerne TALER meget om vedvarende energi, men det bliver ofte ved talestrømmen, fordi projekter drukner i bureaukrati
Den danske entreprenørvirksomhed Hofmann A/S skiller sig ud ved at have den klart bedste overskudsgrad i den norske Veidekke-koncern