UgensErhverv.dk

Boligpriser står stille

Der blev solgt få parcel- og rækkehuse samt ejerlejligheder i 1. kvartal 2007, viser en opgørelse fra Realkreditrådet

24-04-2007

Priserne på parcel- og rækkehuse steg svagt, mens ejerlejligheder igen viste et mindre prisfald. Ejerlejligheder i københavnsområdet er faldet mest i pris. Der var også få handler af fritidshuse, men priserne steg fortsat, fremgår det af Realkreditrådets ejendomsprisstatistik for 1. kvartal.

På landsplan steg priserne på parcel- og rækkehuse med 1,2% i løbet af 1. kvartal 2007, mens ejerlejlighederne faldt med 1,8%. Fritidshuse steg 2,0%. Priserne for parcel- og rækkehuse er i forhold til samme periode sidste år steget med 13,6%, ejerlejligheder er steget med 3,5%, og fritidshuse er steget med 11,6%.

Der blev solgt 20% færre parcel- og rækkehuse og 39% færre ejerlejligheder i 1. kvartal 2007 end samme periode sidste år. Salget af parcel- og rækkehuse er på det laveste niveau siden 1. kvartal 2003.

- Der bliver solgt få boliger. Alligevel er det danske boligmarked stabilt og udviser samlet set en rolig prisudvikling. Der er ikke tegn på dramatiske prisfald, men der kan naturligvis fortsat ske tilpasninger på dele af boligmarkedet, og her tænker jeg blandt andet på ejerlejligheder i de større byer, som i de seneste år er steget kraftigt i pris, siger Ane Arnth Jensen, direktør for Realkreditrådet.

Udviklingen med stagnerende priser og få bolighandler, som første gang kom til udtryk i Realkreditrådets ejendomsprisstatistik i 4. kvartal 2006, er fortsat i 1. kvartal 2007. Det gælder også prisfaldene på ejerlejligheder, som primært er sket i de dyreste områder.

- Vi er nu i et marked, hvor prisniveauet i løbet af de seneste år er blevet meget højt i nogle områder. Samtidig har de seneste års rentestigninger gjort det dyrere at finansiere sin bolig. Det betyder helt naturligt en lavere efterspørgsel og stagnerende priser, siger Ane Arnth Jensen.

FAKTA
Realkreditrådets ejendomsstatistik medtager de ejendomshandler, hvor der indgår direkte belåning fra et realkreditinstitut i finansieringen af ejendomskøbet. Det betyder, at prisstatistikken omfatter ca. 80% af alle ejerlejligheds-, parcel- og rækkehushandler samt ca. 50% af alle handlede fritidshuse. Den forholdsvis lave dækning af fritidshuse skyldes, at kontanthandler, hvor købet finansieres fx ved at belåne friværdi i en anden ejerbolig, ikke indgår i statistikgrundlaget.

-sbo

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Magnus Heunicke erkender, at det kan betale sig at spekulere i svindel med kontrol og deponering af byggeaffald

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Sagen er så alvorlig, at Byggefagenes Samvirke har politianmeldt såvel bygherre som bygherrerådgiver og samtlige entreprenører ved ombygningen af den tidligere tobaksfabrik i Aalborg

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Politikerne TALER meget om vedvarende energi, men det bliver ofte ved talestrømmen, fordi projekter drukner i bureaukrati

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Den danske entreprenørvirksomhed Hofmann A/S skiller sig ud ved at have den klart bedste overskudsgrad i den norske Veidekke-koncern