46.100 flere ansatte i byggeriet i forhold til 1. kvartal 2006
20-04-2007
46.100 flere ansatte er der ansat i byggeriet i forhold til 1. kvartal 2006
Håndværksrådets beregninger svarer stigningen i antallet af ansatte til en ekstra byggeaktivitet på 13 milliarder kroner i 1. kvartal.
- Det er en fuldstændig vanvittig aktivitetsstigning, som de nye tal fra Danmarks Statistik viser. Vi havde i branchen forventet, at det ville blive et godt 1.kvartal, da vi jo stort set ikke har haft nogen vinter, men at aktiviteten er så høj overgår mine vildeste forventninger. Med den kraftige vækst i beskæftigelsen har der været flere ansatte i byggesektoren i løbet af vinteren end hen over den ellers rekordtravle sommer i 2006. Jeg tror, at det aldrig før i historien er sket, at byggeaktiviteten har været højere om vinteren end om sommeren, da sne og frost som regel forhindrer mange byggeopgaver i at blive udført, siger Håndværksrådets cheføkonom Jakob Brandt
Det er især reparations- og vedligeholdelsesmarkedet, der har oplevet en voldsom vækst i starten af året. Danskerne har vedligeholdt deres ejendomme for små 10 milliarder kroner ekstra i 1. kvartal 2007, hvilket er en stigning på 50% i forhold til samme kvartal sidste år.
- At boligreparationerne stiger så kraftigt kommer bag på os, da vi fra realkreditinstitutterne har hørt, at antallet af tillægslån er styrtdykket, men de gode konjunkturer og den lave ledighed har givet familierne så stort et økonomiske råderum i privatøkonomien, at boligforbedringer åbenbart kan betales uden låneoptagning, siger Jakob Brandt.
-sbo
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Læs marts 2026 udgaven her
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Vinduer, døre, trapper og kviste
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning og Miljøsanering
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse