Johnny Øland er valgt som ny formand i Dansk Ventilation. Han ønsker at gøre vigtigheden af ventilation forståeligt for danskerne
13-11-2013
Dansk Ventilation har fået ny formand. Efter 9 år på posten har Dan Stjernegaard, tidligere administrerende direktør i Lindab, trukket sig som formand. Ny mand i spidsen for brancheforeningen er administrerende direktør i ventilationsvirksomheden Øland, Johnny Øland.
Johnny Øland er kendt som en særdeles aktiv og dygtig forretningsmand, som forstår at aflæse markedets behov. I sin rolle som formand for Dansk Ventilation vil han arbejde for, at foreningen bliver endnu mere synlig i indeklimadebatten samt skabe forståelse for de vigtige kompetencer, som medlemmerne har på dette felt.
- Dansk Ventilation har gennem de seneste 9 år opbygget en stærk position i myndighedsverdenen, og vi har gjort vores indflydelse gældende i forbindelse med lovarbejde og nye byggeregler. Den position skal vi fastholde, men vi skal samtidig også være dygtigere til at høste frugten af dette arbejde. I takt med at energibesparelser og indeklima rykker højere og højere op på erhvervslivets og boligejernes agenda, skal vi som brancheforening hjælpe vores medlemmer med at udnytte de nye markedsmuligheder bedst muligt, siger Johnny Øland.
Han fortsætter:
- Vi skal bl.a. se på, hvordan vi kan hjælpe virksomheder og boligejere med at finansiere ventilationsløsninger. Og vi skal udbrede viden om sammenhængen mellem ventilation, indeklima og energiudgifter. Det nemmeste er i virkeligheden at sætte et ventilationsanlæg op. Den store udfordring består i at få fru Hansen til at bruge anlægget korrekt. Her har vi som branche nok været for fokuseret på teknikken, og vi har en stor opgave i at gøre vores sprog forståeligt. Som brancheforening skal vi klæde vores medlemmer bedre på til at varetage den opgave, siger Johnny Øland.
Dansk Ventilation blev etableret i 2004, og allerede fra begyndelsen har Johnny Øland været medlem af bestyrelsen. Foreningen, som tæller 42 medlemmer, får mere og mere vind i sejlene i takt med det øgede klimafokus.
Dansk Ventilation arbejder med oplysningskampagner, på politisk plan både i Danmark og EU og fungerer som bindeled mellem indeklimaforskningen og sine medlemmer. Samt en massiv indsats på standardiseringer – så vi i lighed med det øvrige Europa, får normer og vilkår dokumenteret, for det gode indeklima og det rigtige energiforbrug, som fastlægges af regeringerne.
-los
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Fra Typehus til Drømme Villa
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Læs marts 2026 udgaven her
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer