UgensErhverv.dk
Ti projekter skal udvikle solceller i bygningerGaia Solar: Bygningsintegrerede solceller på Skive Rådhus

Ti projekter skal udvikle solceller i bygninger

EUDP investerer 19,4 mio. kr. til udvikling af nye bygningsintegrerede solceller

12-11-2013

Virksomheder og videninstitutioner i 10 forskellige projekter skal nu udvikle og demonstrere nye løsninger på integration af solceller. Det sker med udgangspunkt i EUDP's særprogram, der skal bidrage til et energisystem uden fossil energi og skabe vækst og arbejdspladser i Danmark.

Tre-årige projekter
Programmet blev lanceret i foråret 2013 med en workshop for 45 eksperter fra rådgivende arkitekt- og ingeniørfirmaer, tag- og facademodul virksomheder, solcellefabrikanter, brancheorganisationer, kommuner m.fl.

På baggrund af en kortlægning af de eksisterende BIPV-løsninger, blev behovet for nye løsninger fastlagt i to spor, henholdsvis arkitektoniske løsninger til renoveringer og præfabrikerede modulløsninger til tag og facader i nybyggeriet. 

Projekterne igangsættes i de kommende måneder, og hovedparten forventes afsluttet i løbet af tre år.

Politisk ønske
Baggrunden for særprogrammet er regeringens aftale med Enhedslisten ved årsskiftet 2012/13 om anvendelsen af 20 mio. kr. til udvikling og demonstration af bygningsintegrerede solcelleløsninger, der udmøntes af Energiteknologisk Udviklings- og Demonstrations Program (EUDP).

Formålet med programmet er dels at udvikle løsninger, hvor solcellerne integreres arkitektonisk i tag og facader, dels at udvikle præfabrikerede, billigere løsninger, hvor omkostningerne til montage mindskes.

- jhn

Se de ti projekter her: http://www.ens.dk/info/nyheder/nyhedsarkiv/eudp-investerer-194-mio-kr-udvikling-nye-bygningsintegrerede-solceller

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer