UgensErhverv.dk
Undgå stoppede tagrenderMed Rheinzink løvfang kan tagrender sikres mod tilstopning af blade, grene og nytårsraketter - og løsningen er tilmed usynlig nedefra.

Undgå stoppede tagrender

Med Rheinzink løvfang kan tagrender sikres mod tilstopning af blade, grene og nytårsraketter - og løsningen er tilmed usynlig nedefra

04-11-2013

Når efterårets blæst og rusk flår bladene af træerne, er der risiko for tilstopning af tagrender og nedløb. Derfor må mange husejere op på stigen og rense tagrenderne - som regel i flere omgange, inden vinteren sætter ind.

Det problem kan løses med et Rheinzink løvfang, der anbringes i tagrenden og tillader regnvand fri passage. Bladene bliver liggende på løvfanget, tørrer og blæses bort af vinden.

Vægten sikrer, at det blivver liggende
Løvfanget er lavet af zink og passer i alle typer halvrunde tagrender - uanset dimensioner og om de er af plast eller metal.

Rheinzinks løvfang har tilmed den fordel, at det ikke er synligt nedefra, for det skal ikke sættes i spænd og buer derfor ikke opad. Den høje vægt sikrer, at det bliver liggende og holder sig selv på plads.

Nem montering
Takket være løvfangets profil og stivhed er det desuden nemt at håndtere og skubbe på plads i tagrenden - også i de tilfælde, hvor tagudhænget rager langt ud og kun levner få centimeters plads til hænderne.

Rheinzink løvfang fås i fire forskellige bredder - 100, 115, 140 og 175 mm - og i længder på to meter til priser fra 80 kroner.

- jhn

 

 

  

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer