UgensErhverv.dk
Danskerne vil styre hjemmet via smartphoneDørlåse, alarmer og energiforbrug, danskerne vil gerne styre det hele fra deres smartphone

Danskerne vil styre hjemmet via smartphone

Danmark har Europas højeste energipriser og energibesparelse er sammen med sikkerhedsløsninger i hjemmet den største motor i udviklingen af det intelligente hjem, viser ny analyse

31-10-2013

Energibesparelser og sikkerhed scorer højt i den internationale analysevirksomhed Park Associates nyeste rapport omhandlede det intelligente hjem i Europa. Rapporten viser blandt andet, at jo flere tilsluttede og forbundne produkter forbrugerne har adgang til, jo mere tilfreds er de:

- Mulighederne for at fjernaflæse og styre et apparat fra en smartphone er kun lige begyndt. Vores apparater i hjemmet bliver stadig mere indbyrdes forbundne, og det åbner for masser af nye muligheder, der gør hverdagen simplere. Det er alt fra energibesparelse til låsen på din hoveddør du kan styre. Og jo flere produkter folk har mulighed for at forbinde jo mere tilfredse er de, siger Tom Kerber, direktør for Research, Home Controls and Energy hos Parks Associates.

Klare fordele af intelligente løsninger i Danmark
I Danmark opererer Securitas Direct Verisure under navnet Dansikring Direct Verisure, og her finder man rapporten interessant:

- Dels belyser rapporten at potentialet for intelligente løsninger er meget, meget stort. Både i forhold til styring af alarmer, andre sikkerhedsprodukter i hjemmet og mht. til energistyring, hvilket er et område vi i Dansikring Direct Verisure begynder at fokuserer mere på. I et land som Danmark med Europas højeste el-priser er der klare fordele for forbrugerne at hente, ved muligheden for en bedre energistyring, siger Peter Folman afdelingsleder i Dansikring Direct Verisure.

App styrer alarmer og dørlås
Senest eksempel på intelligente løsninger til hjemmet er Dansikring Direct Verisure's samarbejde med låsevirksomheden Ruko. Hvor de i fællesskab har lanceret den første digitallås på det danske marked, som er forbundet via en app med en digitalplatform, hvor også hjemmealarm, røgalarmer og elektriske apparater kan kontrolleres. 

Securitas Direct Verisure vurderer at det samlede marked for intelligente løsninger indenfor 5 år vil være på 20 milliarder Euro i Europa.

-jhn

Uddrag fra analysen:

- Næste generation af smarte produkter og service vil gennem analyse af data indsamlet i hjemmet kunne varsle forbrugerne, hvis der opstår unormale værdier i den indsamlede data. Det kan for eksempel være i forbindelse med vandtryk, fugt eller kulde/varme.

- Forbrugerne angiver energiselskaber samt alarm- & sikkerhedsselskaber som de selskaber, de i særliggrad forventer vil kunne tilbyde dem intelligente og forbudne produkter.

- Jo flere services og produkter forbrugerne har adgang til gennem samme platform, desto mere tilfredse er de. Ligesom forbrugerne er mere tilbøjelige til at anbefale forbundne produkter til venner og familie, hvis de har flere produktet forbundet via ex. deres smartphone. 

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer