Syddansk Mobilitetsråd glæder sig over, at de nye hurtigtog også får stop i trekantområdet, men opfordrer minister til at regne på en kombineret vej og togbro over Lillebælt
23-10-2013
Der er rigtig god grund til at se nærmere på en ny Lillebæltsbro, når den store plan for hurtige tog rulles ud. Det mener medlemmerne af Syddansk Mobilitetsråd, som på et møde tirsdag blev enige om at opfordre transportminister Pia Olsen Dyhr (SF) til at regne på gevinsterne ved en to-i-en bro over Lillebælt.
- Vi mener, at der er bedre økonomi for samfundet i at lave en kombineret vej- og togbro over Lillebælt frem for at se på bane og vej hver for sig. For selv om man vælger at bygge en togbro over Vejle Fjord, slipper man ikke for at skulle bygge en ny bro over Lillebælt om nogle år, når den nuværende kapacitet er brugt op. Derfor opfordrer vi ministeren til at regne på, om det ikke er smartere at lave en to-i-én løsning her og nu, siger formand for Syddansk Mobilitetsråd, regionsrådsformand Carl Holst (V).
Stop i Trekantområdet
Mobilitetsrådet medlemmer glæder sig samtidig over, at ministeren har lyttet til ønskerne om, at de hurtige tog i Timemodellen får stop i Trekantområdet. De øst-vestgående hurtigtog mellem København og Esbjerg vil få stop i Kolding, mens togene mellem Odense og Aarhus kommer til at standse i Fredericia, Vejle og Horsens.
- Den oprindelige plan lagde op til, at togene skulle køre mellem de fire største byer i landet uden stop. Så vi er godt tilfredse med udsigten til, at hurtigtogene også kommer til standsning i Trekantområdet, hvor der bor og pendler rigtig mange mennesker. Det ville have været en stor fejl at køre uden om Trekantområdet, mener mobilitetsrådsformanden med henvisning til de mange tusinde daglige rejsende fra Kolding, Fredericia og Vejle.
-jhn
Læs marts 2026 udgaven her
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tysk kvalitets siden 1860!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer