Det nye byggeri Værløse Bymidte kommer til at bestå af både et nyt varehus og 46 ejerlejligheder i fem høje tårne
02-04-2007
Før nedlæggelsen af flyvestationen måtte der ikke bygges særlig højt i Værløse. Nu er det muligt at bygge det første fem-etagers byggeri i Værløse. Det bliver en arkitektonisk perle, mener bygherren.
Siden 1960´erne har området for enden af gågaden ud mod Stiager været ejet af Værløse Kommune. Efter mange års debat og kuldsejlede planer om at bygge en svømmehal på den centralt beliggende grund, er der nu fart i planerne om at skabe et indkøbscenter og eksklusive boliger lige midt i Værløse. Hele projektet står færdigt i efteråret 2008.
- Kommunen har fra første færd haft nogle skrappe krav til byggeriet. Men vi er endt med et rigtig flot og gennemført byggeri, som bærer præg af kvalitetsmaterialer og en arkitektonisk streg, der passer ind i lokalområdet. Det er samtidig dristigt og nyskabende. Jeg glæder mig rigtig meget til at vise Værløses borgere et flot nyt center med varehus, café og ikke mindst nogle eksklusive lejligheder oven på, siger bygherre Per Overgaard.
Tidligere har flyvestationens nærhed betydet, at der ikke måtte bygges særlig højt i Værløse. Men efter flyvestationens lukning er der nu åbnet op for højere byggerier.
Fakta
- MT Højgaard bygger fem tårne på tre-fem etager, der kommer til at indeholde ca. 50 lejligheder på mellem 70-150 kvadratmeter.
- Stueetagen vil blive brugt til et varehus på 3.000 kvadratmeter samt en tilhørende café.
- MT Højgaard skal bygge den nye "Værløse Bymidte" i en hovedentreprise.
- Bjerg Arkitektur har tegnet det nye byggeri "Værløse Bymidte".
-sbo
Tagpapinspiration
Læs marts 2023 udgaven her
Din vejledning til tagrender - 15 % større vandkapacitet. Op til 25 års garanti.
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Fremtidens grønne indeklimaløsning
Undertage - til alle tage
Værktøjsmekka for håndværkere. Mærkevarer til gode priser.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nordkystens Tømmerhandel blev skabt af den entreprenante trælastmand Uffe Ravn ovenpå et boom i sommerhus-byggeriet i 60´erne Nordsjælland – i dag drives den af sønnen Erik Ravn
Mængden af nye varebiler er for nedadgående. I årets første syv måneder er der indregistreret 13.876 nye varebiler i Danmark, og det er en nedgang på hele 12,9 % i forhold til 2022. Og nedgangen i salget ser tilsyneladende ud til at fortsætte
Københavns overborgmester vil have ret til krav om højere andel almene boliger i København. Hun efterlyser, at der bygges flere almene boliger og bygges klogt i hovedstaden
Torben Dybdahl Jensen vinder prisen pga. sin indsats for at motivere unge mennesker til at arbejde i betonbranchen, herunder at afholde den årlige 'Betonworkshop', der efterhånden er blevet en institution i sig selv