UgensErhverv.dk
Kommunalvalget har for lidt fokus på virksomhederne

Kommunalvalget har for lidt fokus på virksomhederne

Erhvervsvenlighed bør være på spidskandidaternes dagsorden i dette års kommunale valgkamp i Helsingør, mener Dansk Byggeri Nordsjælland

22-10-2013

Langsommelig byggesagsbehandling, for få vej- og parkopgaver i udbud og høje gebyrer og afgifter. Det er blot nogle af årsagerne til, at Helsingør er placeret i bunden af listen over erhvervsvenlige kommuner. Billedet har Dansk Byggeri Nordsjælland forsøgt at få kommunen til at lave om på dog uden den store virkning. Og derfor bør erhvervsvenlighed være blandt spidskandidaternes prioriterede emner i den kommunale valgkamp, som topper den 19. november, hvor borgerne skal til stemmeurnerne.

- Der er et stort behov for, at de kommunale politikere i Helsingør tager hånd om erhvervsvenligheden. Uden fokus på virksomhedernes vilkår risikerer de, at virksomhederne vælger en anden og billigere kommune. Derudover er der en risiko for, at kommunen skræmmer nye iværksættere væk, og det har alt i alt store konsekvenser for kommunekassen. For det er netop de lokale virksomheder, der er med til at sikre, at der er råd til f.eks. vedligeholdelse af kommunens veje og pleje af de ældre borgere i kommunen, siger formand Jørgen Simonsen, Dansk Byggeri Nordsjælland.

Må ikke bare blive tom snak
Jørgen Simonsen appellerer derfor til, at konkrete, erhvervsvenlige løfter kommer på bordet i valgkampen, så virksomhederne i Helsingør kan få noget at se frem til.

- Det er vigtigt, at kommunalvalget ikke bare bliver en anledning til tom snak. Forhåbentligt kommer kommunalpolitikerne på banen med reelle erhvervsvenlige løsninger, så vi sammen kan få løftet Helsingør Kommunes erhvervsvenlighed. I Dansk Byggeri Nordsjælland er vi i hvert fald klar på at tage debatten op og komme med gode råd, siger han.

- kj

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer