UgensErhverv.dk

Boligkøbere: Gunstigt at købe ejerbolig nu

58 % af de aktuelle boligkøbere tror på stigende priser, viser ny undersøgelse fra ejendomsmæglerkæden EDC med svar fra over 1500 boligkøbere

16-10-2013

Boligkøberne har ændret forventning til priserne på boligmarkedet siden sidste år. Over hele landet forventer mere end halvdelen af boligkøberne nu at priserne vil stige. I region Hovedstaden drejer det sig om hele 63 % af køberne, hvor andelen sidste år kun var 13 %.

- Det særligt interessante ved tallene er, at der er tale om en landsdækkende tendens, at der nu er tillid og positive forventninger til boligmarkedet. Selvom prisstigningerne har været størst i region Hovedstaden tyder det på, at optimismen giver genklang over det meste af landet, siger Birgitte Ringbæk, kommunikationskonsulent i EDC.

Undersøgelsen viser også, at køberne opfatter det aktuelle marked som gunstigt at købe ejerbolig i. Cirka hver tredje førstegangskøber oplyser, at de direkte har afventet, at markedet skulle være til købers fordel, og blandt alle førstegangskøberne svarer 53 %, at de vurderer det aktuelle marked som værende fordelagtigt for dem.

Regionale forskelle
Generelt er der lidt større regionale forskelle i købernes opfattelse af et gunstigt marked. I region Syddanmark er det så meget som 70 % af køberne, der har denne holdning, mens det i region Hovedstaden kun er 45 %. Det forklarer EDC således:

- I region Syddanmark har køberne fortsat alle fordelene på deres side. Den lave rente, det store udbud og et marked, som endnu ikke har mærket de prisstigninger, som særligt hovedstadsområdet har oplevet gennem 2013. I København er ejerlejligheder nu steget med 15-18 %, mens villaerne er steget 3-5 %, oplyser Birgitte Ringbæk.

Skifter gerne bank
Undersøgelsen viser også, at boligkøberne ikke lader sig stoppe af et nej fra deres nuværende pengeinstitut, hvis de ikke bliver godkendt til det ønskede lån. 48 pct. af køberne er indstillet på at skifte bank, hvis et andet pengeinstitut er villigt til at låne til boligkøbet.

Tendensen er særlig udbredt hos de unge under 35 år, hvor 60 % oplyser, at de gerne skifter bank, hvis det er midlet til nå en ønsket finansiering.

- Vi har tidligere oplevet, at et nej fra pengeinstituttet fik mange kunder til at indstille planerne om boligkøb. Nu viser de nye tal en større troløshed fra køberne over for det vante pengeinstitut, og en større vilje til at gå efter målet - også hvis det indebærer et bankskifte, siger Birgitte Ringbæk..

Så mange forventer stigende boligpriser. Tal for hhv. 2012 og 2013:

Hovedstaden 12 % - 63 %
Sjælland 12 % - 58 %
Syddanmark 8 % - 53 %
Midtjylland 9 % - 53 %
Nordjylland 13 % - 59 %

Kilde: EDC-undersøgelse blandt 1500 boligkøbere, september 2013, sammenholdt med tilsvarende undersøgelse i 2012.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer