Lille fremgang i sæsonkorrigeret byggebeskæftigelse i 3. kvartal, men set i det store perspektiv, har byggebeskæftigelsen ligget fladt siden 2010
14-10-2013
Ifølge Danmarks Statistik steg byggebeskæftigelsen med beskedne 400 personer fra andet til tredje kvartal 2013. Korrigeret for sæsonudsving var der i 3. kvartal 143.900 beskæftigede i bygge- og anlægsbranchen.
- Malet med den brede pensel har udviklingen i byggebeskæftigelsen været én lang flad kurve siden 2010. Og niveauet for byggebeskæftigelsen ligger fortsat markant under 2005-niveauet. På den baggrund er det helt ude af proportioner, når der allerede nu høres tale om en snarlig risiko for overophedning. Vi forventer en stille og rolig fremgang i bygge- og anlægsbeskæftigelsen henover de kommende år, siger cheføkonom Bo Sandberg, Dansk Byggeri.
Udsigterne for anlægsaktiviteten er gode som følge af mange store projekter, mens det på byggeområdet fortsat mest er reparation og vedligeholdelse, der holder branchen i gang. Nybyggeriet er historisk lavt.
Dansk Byggeri peger fortsat på den positive effekt af BoligJob-ordningen, der blev genindført i år og dermed er med til at spænde et sikkerhedsnet ud under byggeaktiviteten - samtidig med at ordningen bidrager til at gøre noget af det sorte arbejde hvidt.
- kj
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tysk kvalitets siden 1860!
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Fra Typehus til Drømme Villa
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Læs marts 2026 udgaven her
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tagdækkernes faldsikringssystem
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer