Besynderlige lukketider på landets genbrugspladser koster håndværkerne både spildtid og unødigt brændstof, lyder det fra Dansk Byggeri, der ønsker bedre åbningstider
14-10-2013
Mere erhvervsvenlighed på landets genbrugspladser søges
Når køkkenet skal skiftes ud, eller boligen trænger til et nyt tag, skal større mængder byggeaffald køres ud på landets genbrugspladser. Men det er i de fleste tilfælde noget af en opgave for håndværkerne at komme af med affaldet. Langt de fleste genbrugspladser har nemlig lukket for adgang i forskellige tidsrum mellem kl. 07.00 og 16.00, der typisk kendetegner håndværkernes arbejdsdag, viser en ny opgørelse fra Dansk Byggeri.
- Det har stor betydning for håndværkernes hverdag, at de kan komme af med affald både om morgenen, midt på dagen, og når de er på vej hjem fra arbejde. 'Ad libitum' adgang til genbrugspladserne skaber større fleksibilitet, og det er med til at forhindre unødige ekstrature og udgifter til brændstof, siger erhvervspolitisk konsulent i Dansk Byggeri, Lea Stentoft
Holder åbent fire timer
Hun nævner, at der stadig er eksempler på kommuner som for eksempel Odder, Skanderborg og Vejen, hvor genbrugspladserne i gennemsnit kun holder åbent i fire timer om dagen mellem kl. 07.00 og 16.00, og fortsætter:
- I Dansk Byggeri håber vi, at flere kommuner vil forbedre åbningstiderne, så håndværksmestrene kan bruge tid og energi på at drive virksomhed i stedet for at lede efter en genbrugsplads, der har åbent.
Flere er blevet bedre
Heldigvis har Dansk byggeri også vi oplevet en stigning i antallet af kommuner der prioriterer, at genbrugspladserne skal have åbent hele dagen.
- Sidste år viste vores opgørelse, at genbrugspladserne i 15 kommuner prioriterede den lange åbningstid, mens der i år er tale om 35 kommuner. Der er altså sket mere end en fordobling, og vi ser desuden fremskridt i form af døgnåbne genbrugspladser, hvilket selvfølgelig er spændende takter. Jeg håber, at udviklingen fortsætter, så virksomhederne kan koncentrere sig om at skabe aktivitet og arbejdspladser, siger Lea Stentoft.
-jhn
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Læs marts 2026 udgaven her
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tysk kvalitets siden 1860!
Nedbrydning og Miljøsanering
Fra Typehus til Drømme Villa
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer