Gode priser og skøn natur trækker boligkøberne til Sydsjælland og Fyn.
30-03-2007
Gode priser og skøn natur trækker boligkøberne til Sydsjælland og Fyn
Af Niels Nielsen
En fantastisk udsigt, frisk luft, lystbådehavn med promenade og ikke mindst gode priser. Det er trækplasteret for de boligprojekter som den Næstved-baserede boligudvikler, Danton, starter salget af her i Påsken.
Selvom boligmarkedet har vist vigende tendenser spirer optimismen i provinsen, hvor Danton har mere end 300 boliger undervejs på Sydsjælland og Fyn.
- Vi er kendt for at bygge skønne, arkitekttegnede andelsboliger til en fornuftig pris. Derfor er vore boliger så populære, siger Dantons direktør Bjarne Mayland.
En stor del af boligerne er placeret på havnen i Vordingborg, hvor de første beboere allerede er flyttet ind i første etape af Havnehaven. Byggeriet af anden etape er gået i gang, mens tredie og sidste etape udbydes til salg i Påsken. I alt 147 to-plans rækkehuse.
På Fyn udbydes de første 60 boliger i Middelfart under navnet SkrillingeHuse, men projekter er undervejs i både Nyborg, Odense, Assens, Svendborg, Tommerup og Tåsinge.
Alle boligprojekterne udbydes som andelsboliger og til attraktive priser. Mellem 300.000 og 400.000 kr. i indskud og 5.000 til 7.000 i månedlig boligudgift for boliger fra 65 m2 til 135 m2 .
Individuel design og høj kvalitet til indvendige døre – dansk producerede
Tagdækkernes faldsikringssystem
Markedsledende i afvandingsteknik
Calsitherm indeklimaplade, der isolerer og fugtregulerer boligen
Akustiske loftsystemer der sikrer god lyd og økonomiske løsninger
Quickguide – Vinduer – VinduesIndustriens oversigt over love og regler
Professionelle befæstigelse og fastgørelsesprodukter
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
VinduesIndustrien – Dansk brancheforening og ejer af kvalitetsstandarden DVV
DAFA tætner, dæmper og beskytter
Nordkystens Tømmerhandel blev skabt af den entreprenante trælastmand Uffe Ravn ovenpå et boom i sommerhus-byggeriet i 60´erne Nordsjælland – i dag drives den af sønnen Erik Ravn
Mængden af nye varebiler er for nedadgående. I årets første syv måneder er der indregistreret 13.876 nye varebiler i Danmark, og det er en nedgang på hele 12,9 % i forhold til 2022. Og nedgangen i salget ser tilsyneladende ud til at fortsætte
Københavns overborgmester vil have ret til krav om højere andel almene boliger i København. Hun efterlyser, at der bygges flere almene boliger og bygges klogt i hovedstaden
Torben Dybdahl Jensen vinder prisen pga. sin indsats for at motivere unge mennesker til at arbejde i betonbranchen, herunder at afholde den årlige 'Betonworkshop', der efterhånden er blevet en institution i sig selv