UgensErhverv.dk

Temamøde om kvalitet i byggeriet

Torsdag er der tilmeldt 185 deltagere til Bygherreforeningens temamøde om kvalitet i byggeriet

28-03-2007

Bygherreforeningen har været aktiv medspiller i Erhvervs- og Byggestyrelsens handlingsplan mod fejl og mangler med konceptet "Ny Afleveringsproces". Og "Ny Afleveringsproces" er nu klar til at blive prøvet af i praksis. Senest har Bygherreforeningen indledt drøftelser med Dansk Byggeri om en fælles indsats for en mere værdiskabende byggeproces. Bygherreforeningen og Erhvervs- og Byggestyrelsen arrangerer i den sammenhæng et temamøde den 29. marts, hvor der præsenteres både ny viden og nye initiativer. Mødet afholdes i Bygningskulturens Hus i Borgergade.

- Vi har i Bygherreforeningen stor fokus på kvalitetsproblemerne i byggeriet. Mange bygherrer trækkes med dårlig kvalitet i de byggerier de modtager, og ofte går den dårlige kvalitet ud over byggeriernes brugere. Der er brug for viden om problemstillingerne, der fører til fejl og mangler, og der er brug for initiativer med konsekvens for de, der ikke leverer varen. Derfor er vi glade for Erhvervs- og Byggestyrelsens engagement og for de drøftelser, vi på det seneste har haft med Dansk Byggeri om en mere værdiskabende byggeproces, siger Henrik L. Bang, sekretariatsleder i Bygherreforeningen.

På mødet vil flere eksperter have indlæg om kvalitet i byggeriet. Heriblandt chefkonsulent Finn Bloch fra Universitets- og Bygningsstyrelsen – som har stået i spidsen for udviklingen af konceptet "Ny Afleveringsproces". Han skal fortælle om afprøvningen af konceptet. Flere bygherrer har nemlig tilbudt at stille byggeprojekter til rådighed for afprøvning i praksis. Det drejer sig indtil videre om Slots- og Ejendomsstyrelsen, Boligselskabet Lejerbo, Boligforeningen 3B og Universitets- og Bygningsstyrelsen.

-sbo

Brochurer

  • Ford

    Ford

    Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job

  • Vika vinduer

    Vika vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Kassebil.dk

    Kassebil.dk

    Online leasing af varebiler med ét klik.

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Toyota Danmark

    Toyota Danmark

    Få en robust og loyal samarbejdspartner

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Jyske entreprenører fusionerer

Jyske entreprenører fusionerer

Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag