UgensErhverv.dk

Ny sikkerhedsaktion på byggepladserne

I dag er Arbejdstilsynet i aktion på byggepladser landet over

27-03-2007

Aktionen er den sidste temperaturmåling på byggepladsernes sikkerhed, inden Arbejdstilsynet efter påske indleder en systematisk gennemgang af arbejdsmiljøet i samtlige af landets bygge- og anlægsvirksomheder.

Siden juni 2006 har Arbejdstilsynet gennemført en række uanmeldte aktioner på byggepladser over hele Danmark, hvor tilsynet har fokuseret på overholdelsen af de gældende sikkerhedsregler. Aktionerne har tydeligt vist, at der på alt for mange byggepladser er problemer med at overholde selv de mest basale regler for sikkerheden.

- Det er meget bekymrende, at man på mange byggepladser tager så let på sikkerheden. Vi ved jo, at hvis man sløser med sikkerheden, stiger risikoen for ulykker – og når vi snakker byggepladser, er det ofte alvorlige ulykker med store konsekvenser for den enkelte medarbejder, for arbejdsgiveren og for samfundet som helhed. Med aktionen i dag vil vi fastholde fokus hos både medarbejdere og arbejdsgivere på sikkerheden, siger kontorchef Sonja Ploug Jensen, Arbejdstilsynet.

Aktionen er samtidig optakt til, at Arbejdstilsynet fra den 1. april i år indleder en systematisk screening af arbejdsmiljøet hos alle bygge- og anlægsvirksomheder med ansatte i Danmark. Inden udgangen af 2008 vil samtlige bygge- og anlægsvirksomheder have haft besøg af Arbejdstilsynet.

- Med screeningerne af branchen får vi mulighed for at komme hele vejen rundt og på den måde sikre, at man i alle virksomheder bliver opmærksom på betydningen af et sundt og sikkert arbejdsmiljø. Alle har interesse i at få strammet op på sikkerheden. Medarbejderne, der gerne vil komme helskindede hjem. Arbejdsgiverne, der i en tid med knaphed på medarbejdere har brug for at kunne fastholde de ansatte. Og statskassen, fordi ulykker og sygefravær koster os alle dyrt, siger Sonja Ploug Jensen.


FAKTA
Arbejdstilsynet forventer at besøge omkring 200 byggepladser i løbet af aktionsdagen.

I 2005 skete der 20 dødsulykker på de danske byggepladser. I 2006 omkom 7 under arbejde på byggepladser.

-sbo

Brochurer

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Ford

    Ford

    Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Vika vinduer

    Vika vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Jyske entreprenører fusionerer

Jyske entreprenører fusionerer

Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag