Da Johnny Øland i 2007 solgte sit livsværk til Saint Gobain, forsatte han i direktørstolen, hvor han på 33. år i træk sikrer virksomheden vækst. Den 14. oktober fylder den "skæve" direktør og iværksætter 50 år
02-10-2013
Johnny Øland er født med et stærkt iværksættergen. Allerede som barn så han en forretningsmulighed i at bringe morgenbrød ud til dårligt gående i Virum, og dette lille forretningseventyr gav startskuddet til en lang karriere inden for iværksætteri og virksomhedsledelse.
I 1987, som 24-årig, kom han ind i familiens virksomhed, Øland Ventilation, som han lige siden har været med til at sikre konstant vækst. Det har dog ikke afholdt Johnny Øland fra sideløbende at starte en lang række nye virksomheder og engagere sig i bestyrelsesarbejde og hjælpeprogrammer i udviklingslande.
Talent for udvikling
Johnny Øland har altid haft et særligt talent for administration, salg og udvikling af virksomheder, hvilket var en stærkt medvirkende årsag til, at faderen, Leif Øland, gerne så sønnens indtræden i familievirksomheden. Mens Leif Øland havde fokus på det rent produktionsmæssige, brændte Johnny Ølands hjerte især for kunderne og forretningen. Dette stilskifte skulle vise sig at være klogt. Øland har siden 1987 præsteret vækst og overskud år efter år i en uafbrudt kæde.
I 2007 blev Øland overtaget af verdens største byggevirksomhed, Saint Gobain. Det blev imidlertid Johnny Øland, som fik til opgave at føre virksomheden videre, og i 2012 kunne han så præsentere det hidtil bedste resultat i ventilationsvirksomhedens historie.
Ville ikke trække sig tilbage
Efter salget kunne Johnny Øland i princippet trække sig tilbage, men skabertrangen er så stærk, at han er fortsat i et endnu højere tempo. Udover topjobbet i Øland, har han været med til at foretage turnarounds i en række virksomheder, igangsætte nye projekter, og han har engageret sig i bestyrelsesarbejde herunder bl.a. i Holmland Biler, Geovent og Dansk Ventilation. De nyeste virksomheder på tapetet er Aqua Domus - et ejendomsselskab som handler med boliger ved eller på vandet – og et nyt stock-in-box koncept hvor virksomheder kan leje en container.
Blæste på priskrig
Uanset om det er en lille start-up virksomhed eller hjertebarnet Øland, Johnny Øland arbejder med, så sker det med et usædvanligt engagement. Han er en utraditionel forretningsmand og leder, som sætter en ære i at gøre tingene anderledes. Da ventilationsmarkedet ulmede af priskrig, valgte han at satse på gratis affaldshåndtering og et brugervenligt emballagekoncept, hvilket fik kunderne til at strømme til.
Opskriften på succes
Han har også sin egen opskrift på succes, som bliver fulgt stringent: Først skal man tjene penge - herefter skal det være sjovt at tjene penge. Præmissen om, at virksomheder til tider bliver nødt til at gamble, godtager han ikke. Gode, langsigtede forretninger kræver, at man først tænker sig rigtig godt om. Det gælder også, når der skal rekrutteres nye medarbejdere. Hos Øland ansættes der kun medarbejdere, som passer ind i virksomhedens kultur
7 biler i garagen
Johnny Øland er på mange måder en self-made man. Han er uddannet fra Lyngby Handelsskole og nåede også et kort smut forbi Københavns Universitet, hvor han læste psykologi, inden arbejdet tog fokus fra bøgerne, og han helligede sig forretningsudviklingen. Han er et energibundt, der slapper af ved at være i gang. Når han ikke starter nye virksomheder op, dyrker han sin anden store passion, liebhaverbiler. I garagen hjemme i Dragør står der 7 biler, bl.a. en Jaguar XK og en Maserati Quattroporte.
Privat er Johnny Øland gift med Merete, som også er selvstændig med virksomheden Mollymoon, der designer, sælger og skræddersyr modetøj til kvinder. Sammen har de fem børn.
Den runde dag fejres i vanlig Øland-stil på en lidt anderledes måde med brunch og jazzmusik for forretningsforbindelser og venner af huset i den store fabrikshal på Park Alle 366 i Brøndby den 11. oktober kl. 10-13.
-jhn
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Fra Typehus til Drømme Villa
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer