UgensErhverv.dk
International arkitekturpris til danske arkitekterKulturværftet i Helsingør.

International arkitekturpris til danske arkitekter

Aart Architects blev i weekenden hædret i London, hvor den danske tegnestue modtog The International Hotel & Property Award for Kulturværftet i Helsingør

24-09-2013

400 arkitekter og designere fra hele verden deltog fredag den 20. september i The International Hotel & Property Awards 2013. Prisuddelingen fandt sted i den eksklusive Hurlingham Club ved Themsen i centrum af London og blev uddelt af det engelske designmagasin ‘design et al’, der med prisen hædrer de bedste byggeprojekter rundt om i verden.

Aart Architects modtog prisen i kategorien ’Best cultural and public property’ for med Kulturværftet at have pustet nyt liv i Helsingørs gamle skibsværft og tilført byen en ny oplevelsesrig dimension.

Kulturværftet er resultat af en gennemgribende renovering og ombygning, som har skabt rammer for et mangfoldigt kulturliv og samtidig bevaret det gamle skibsværfts identitet og historiske betydning for byen.

25.000 stemte på nettet
The International Hotel & Property Awards adskiller sig fra de fleste arkitekturpriser ved ikke at have en jury. I stedet bliver de nominerede projekter præsenteret online på www.thedesignawards.co.uk, hvor fagfolk og arkitekturinteresserede fra hele verden kan stemme på deres favorit til at løbe med den internationale arkitekturpris. Hele 25.000 afgav i år deres stemme.

Kulturværftet modtager The International Hotel & Property Award mindre end en måned efter selv at have dannet ramme om verdens største designpris, INDEX: AWARDS 2013.
Kulturværftet har tidligere modtaget Tyndpladegruppens Arkitekturpris 2011 og The Structural Award 2011.

- kj

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer