UgensErhverv.dk

Flere ejendomshandler ender i budrunde

Som endnu et tegn på at boligmarkedet er ved at komme sig efter adskillige års krise, konstaterer ejendomsmæglerne nu, at flere handler ender i budrunder

23-09-2013

En undersøgelse blandt mæglerne mæglerkæden EDC viser, at 46 pct. melder om flere handler i budrunder i forhold til sidste år. I Region Hovedstaden er det hele 62 pct. af mæglerne, der har haft flere handler i budrunde i år.

Når der melder sig flere købere til samme ejendom, kan sælger vælge at lade ejendommen gå i budrunde, hvorefter de interesserede købere inden en nærmere fastsat frist skal afgive deres bud i en lukket kuvert. Efter udløbet af fristen åbner ejendomsmægleren kuverterne og sælger kan herefter vælge at sælge til en af budgiverne, typisk den højstbydende, men han kan også vælge at forkaste alle bud.

Lægger ud med en skarp pris
Undersøgelsen blandt de 230 EDC-butikker viser desuden, at 37 pct. oplever lige så mange handler i budrunder og kun 18 pct. har registreret færre i år. I Københavnsområdet har i alt 92 pct. af butikkerne registreret samme antal eller flere handler i budrunder, mens kun 8 pct. ser færre handler i år.

 - Situationen med budrunder opstår typisk i 2 tilfælde: Når ejendommen er sat til salg med en attraktiv pris eller når der er tale om en sjældent udbudt ejendom med en særlig beliggenhed, fortæller EDC's kommunikationschef Jan Nordmann.

- Vi ser således flere sælgere, der lægger ud med en skarp pris og som derved øjeblikkelig får respons i form af mange interesserede købere. Og vi ser også sælgere, der efter en budrunde ender med at sælge til en bedre pris, end de kunne have opnået ved et langvarigt salgsforløb med flere prisreduktioner.

Sælgers marked
I hovedstadsområdet er situationen en lidt anden, idet markedet efterhånden er ved at tippe til sælgers marked, især på ejerlejlighedsområdet.

- Her er det ikke alene en skarp pris, der gør udslaget, men også det faktum at der er ved at være mangel på de gode lejligheder gør, at flere ender i budrunder, siger Jan Nordmann.

I årene omkring 2004-2006 var det ca. hver 10. handel, der endte som en budrunde, men i nogle områder kunne det være op mod hver tredje handel. Dette tal faldt voldsomt under finanskrisen, men den nyeste udvikling giver altså en indikation i retning af, at boligmarkedet er ved at finde tilbage til normalen.

-los 

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer