UgensErhverv.dk
Ny direktør skal sikrer energioptimeringBrian Hulvi.

Ny direktør skal sikrer energioptimering

Schneider Electrics nye direktør bliver bl.a. ansvarlig for såkaldte ESCO-projekter, der konstant holder øje med energiforbruget hos sine kunder og samarbejdspartnere

09-09-2013

40-årige Brian Hulvi er netop tiltrådt som Vice President for Professionel Services i Schneider Electric Danmark. Her skal han stå i spidsen for en nyoprettet forretningsenhed, hvor alle aktiviteter inden for Energy Management bliver samlet. Brian Hulvi indtræder samtidig i den danske topledelse.

Brian Hulvi bliver bl.a. ansvarlig for Schneider Electrics omfattende engagement i såkaldte ESCO-projekter samt et centralt overvågningscenter, hvor Schneider Electric konstant holder øje med energiforbruget hos sine kunder og samarbejdspartnere.

Stort potentiale
Brian Hulvi kommer fra en stilling som Director Energy Solutions i DONG Energy, hvor han siden 2006 har beklædt flere roller i organisationen. Tidligere har Brian Hulvi blandt andet arbejdet for Nokia og Rockwool. Han ser frem til udfordringen i Schneider Electric.

- Jeg ser meget frem til at opbygge et stærkt team og være med til at fortsætte den positive udvikling inden for energioptimering og -overvågning i Schneider Electric. Det er et spændende område under stor bevågenhed, hvor der ligger et stort potentiale for at hjælpe vores samarbejdspartnere med at spare store mængder energi. Med den nye centrale enhed sender Schneider Electric et stærkt signal om, at energieffektivisering bliver taget meget seriøst, hvilket vidner om en spændende udvikling, som jeg glæder mig til at være en del af, siger Brian Hulvi.

Som global specialist i energiovervågning og -optimering har Schneider Electric løsninger til effektiv energiovervågning inden for en bred vifte af segmenter. Det gælder f.eks. sundhedsvæsenet, industrivirksomheder, datacentre, privatboliger og vand- og fjernvarmeforsyning.
Med Brian Hulvi i spidsen samler Schneider Electric nu alle segmenter i et operationelt center, som skal sikre endnu større energibesparelser hos danske virksomheder, kommuner og byggerier.

- kj

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer