UgensErhverv.dk
12 nye forandringsagenter er udvalgtØstrupgaard ved Faaborg er blandt de 12 nytænkende projektideer, der i dag modtager støtte til udvikling gennem kampagnen Fremtidens Herregård.

12 nye forandringsagenter er udvalgt

12 nytænkende projektideer modtager i dag støtte til udvikling gennem kampagnen, Fremtidens Herregård

05-09-2013

Et bredt udvalg af landets herregårde valgte at byde ind, da Fremtidens Herregård i juni efterlyste ideer til projekter, der skaber lokal dynamik og bedre livskvalitet på landet, samtidig med at herregårdens bygninger og helheder bevares for eftertiden.

I samarbejde med et fagligt rådgivningspanel har Realdania nu udvalgt 12 projektforslag, der nytænker herregårdens rammer til nye aktiviteter og ny forretning. Idéerne spænder vidt: Fra filmproduktion til fødevareambassade. Fra sport- og friluftscenter til skolehaver. Og fra veteranbilworkshops til innovationsrefugium og produktion af grøn energi.

- Vi er glade for de mange ansøgninger, der vidner om idérigdom, innovationslyst og engagement i lokalsamfundet hos herregårdsejerne. De udvalgte projekter demonstrerer en stærk vilje til at genskabe herregårdens rolle som lokal dynamo og forandringsagenter - og de gør det på vidt forskellig vis. I Realdania glæder vi os nu til at deltage i projekternes udvikling, siger projektleder Christian Andersen, Realdania.

Bygningsbevaring og forretningsudvikling
I første omgang støttes de udvalgte projekter med op til 200.000 kr. til udvikling og kvalificering. Projekterne tilknyttes relevante rådgivere, som sammen med ejerne skal udfolde den arkitektoniske og forretningsmæssige idé. I løbet af foråret 2014 afklares det, om alle projekter er klar til realisering.

Hver især har de udvalgte projekter potentiale til at vise, hvordan revitalisering af tomme bygninger og udvikling af helt nye forretningsområder kan genskabe herregårdens historiske rolle som kraftcenter for lokal udvikling. Men kampagnen handler også om at bevare herregårdenes bygningsarv gennem ny forretning.

- Ny brug af herregårdenes historiske bygninger og helheder er afgørende for, at de kan leve videre i en ny tid. Derfor skal kampagnen også bidrage til at udvikle nye, bygningsmæssige rammer, der på én gang bevarer og udvikler herregårdenes bygninger og helheder til formål, der kommer ejere og lokale borgere til gode. Det er samtidig Realdanias håb, at landets øvrige herregårde vil lade sig inspirere af kampagnens resultater, siger Christian Andersen.

Realdania har med idékonkurrencen 2013 afsat i alt 62 mio. kr. til at udvikle og realisere de udvalgte projekter gennem kampagnen.

De udvalgte støttede projekter er: 
Svenstrup, Borup - Klintholm, Borre - Klintholm Gods, Møn - Wedelslund, Galten - Gunderslevholm, Herlufmagle - Villerup Hovedgaard, Hjørring - Lilliendal, Mern - Steensgaard, Millinge - Grønnessegaard, Hundested - Søholt, Maribo - Østrupgaard, Faaborg - Boltinggaard, Ringe - Engestofte, Maribo.

- kj

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer