UgensErhverv.dk
Store vinduer kræver omtanke

Store vinduer kræver omtanke

Nye energikrav forhindrer ikke større glaspartier, hvis man tænker sig om tidligt i byggeprocessen.

13-03-2007

Nye energikrav forhindrer ikke større glaspartier, hvis man tænker sig om tidligt i byggeprocessen

Af Niels Nielsen

Det vil stadig være muligt at bygge med større vinduespartier i facaden også efter indførelsen af de nye skrappere energikrav i Bygningsreglementet. Men placeringen af vinduespartierne vil i fremtiden kræve større omtanke end tidligere, og facadeløsningerne skal tænkes ind i projektet helt fra starten.

Ikke kun udsigt
Det er meldingen fra landets største vinduesproducent, Velfac, der netop har afsluttet en række energiseminarer landet over om Bygningsreglementets energikrav.

- På seminarerne oplevede vi et stort ønske fra deltagerne om fortsat at have dagslyskvaliteterne ved de store glaspartier med i byggeriet; og ikke vende tilbage til tidligere tiders mørke glughulsarkitektur, fortæller Jørgen Munk, der var en af underviserne på seminarerne.

- Det er også muligt med de nye energikrav, fordi den fastlagte energiramme kan opfyldes på flere forskellige måder; men det kræver, at man allerede tidligt i projektet inddrager de faktorer, som har indflydelse på energiregnskabet.

- For eksempel kan det ikke længere alene være ønsket om at udnytte en flot udsigt, der styrer placeringen af et større vinduesparti; men i lige så høj grad orienteringen i forhold til solen, forklarer Jørgen Munk.

- Større vinduespartier placeres mest optimalt mod syd, fordi solen her står højest på himlen, hvilket giver mindst solindstråling i rummene i sommerperioden, så man undgår overophedning; men omvendt får et positivt varmetilskud om vinteren, hvor solen står lavt.

Gratis løsning
- Bygningens orientering på grunden hører ligesom en generel minimering af klimaskærmens areal til de energiløsninger, som ikke har nogle økonomiske omkostninger, men kun kræver, at man tænker sig om, før man bygger, siger Jørgen Munk.

- Men på nuværende tidspunkt er det svært at opstille klare regler for, hvordan energirammen opfyldes, fordi erfaringsgrundlaget er meget spinkelt, og man må tage udgangspunkt i det enkelte projekt og grunden, hvor det skal placeres, afslutter Jørgen Munk.

Energirigtige råd
Økonomisk prioriteret med de tre gratis løsninger øverst
1. Vend større glasarealer mod syd.
2. Jo mindre klimaskærm, jo mindre energiforbrug.
3. Undgå uhensigtsmæssige skygger.
4. Tunge bygningskomponenter inden for klimaskærmen.
5. Vælg miljøvenlige energiformer.
6. Undgå ribbekonstruktioner og kuldebroer.
7. Automatisk solafskærmning.
8. Jo større glasandel i murhullet, jo bedre.
9. Øget tæthedskrav giver øget behov for ventilation.
-Kilde: Velfac.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Renault Danmark

    Renault Danmark

    Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Jacobi Tagtegl A/S

    Jacobi Tagtegl A/S

    Tysk kvalitets siden 1860!

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"

Ingen plan for privates fjernelse af asbesttage

Ingen plan for privates fjernelse af asbesttage

Beskæftigelsesministeren vil i efteråret forhandle med aktuelle aktører og partier om at lempe reglerne

Ingen krav om solceller på nybyggeri

Ingen krav om solceller på nybyggeri

Regeringen vil dog give kommunerne mulighed for at stille krav om, at nybyggeri er forberedt til etablering af solceller på egnede tagflader

Stort potentiale i at strømline hospitalers energiforbrug

Stort potentiale i at strømline hospitalers energiforbrug

Optimering af energi-, ventilations- og vandsystemer på hospitaler kan spille en afgørende rolle i arbejdet med at reducere klimaaftrykket uden at gå på kompromis med hverken driftssikkerhed eller patientsikkerhed