Ny boligbydel planlægges på tidligere flyvestation ved Holmen.
28-02-2007
Ny boligbydel planlægges på tidligere flyvestation ved Holmen
Af Niels Nielsen
De tidligere militær- og skibsværftsarealer på den nordlige del af Amager har ikke gennemgået samme totale omdannelse, som de øvrige nedlagte industriområder i Københavns Havn.
Det rodes der nu lidt bod på med en ny lokalplan, der baner vejen for et nyt bolig- og erhvervsområde på den tidligere luftmarinestation på Magretheholm lige nord for stadsgraven omkring Holmen.
Halvøen rummer store kvaliteter som boligbydel med mange rekreative muligheder nær lystbådhavn og kanalmiljøet omkring Christianshavn.
Samtidig præges området også af store industribyggerier med Amagerværket som det mest iøjnefaldende.
Lokalplanen lægger op til at der bygges 77.400 m² på området, hvoraf 90 procent skal anvendes til boliger.
Det er arkitektfirmaet Vandkunsten, der har tegnet bydelens strukturplan for statens ejendomsselskab Freja.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tagdækkernes faldsikringssystem
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Vinduer, døre, trapper og kviste
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Lad os gøre det sammen
Nedbrydning og Miljøsanering
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"
Beskæftigelsesministeren vil i efteråret forhandle med aktuelle aktører og partier om at lempe reglerne
Regeringen vil dog give kommunerne mulighed for at stille krav om, at nybyggeri er forberedt til etablering af solceller på egnede tagflader
Optimering af energi-, ventilations- og vandsystemer på hospitaler kan spille en afgørende rolle i arbejdet med at reducere klimaaftrykket uden at gå på kompromis med hverken driftssikkerhed eller patientsikkerhed