Udstilling med arkitekters bud på fremtidens storbyunivers.
23-01-2004
Udstilling med arkitekters bud på fremtidens storbyunivers.
Den 27. januar åbner Dansk Arkitektur Center udstillingen ’Architecture on the Move’.
Publikum inviteres ind i et visuelt storbyunivers, hvor spektakulære metrostationer, parkeringshuse, kontorbygninger og indkøbscentre skyder op med lynets hast.
Med ’Architecture on the Move’ præsenterer DAC en ny generation af internationale arkitekter, der i samarbejde med erhvervslivet, kommer med nye visionære bud på, hvordan vi kan leve i og bruge storbyen i det 21. århundrede.
Udstillingen vises fra den 27. jan. til 19. marts 2004 i Dansk Arkitektur Center i København.
Udstillingen er et fransk initiativ arrangeret af ’Institute Pour la Ville en Movemen’, IVM (Institut for Byen i Bevægelse), der er finansieret af bilproducenterne Citroën og Peugeot.
Der vises 45 projekter af internationalt anerkendte arkitekter, der giver deres bud på, hvordan vi skal indrette os i en tid, hvor trafik og bevægelse i stadig stigende grad er blevet omdrejningspunkt for livet i storbyerne.

Bud på fremtidens arkitektur. Interiørbillede af en fransk vision – et etagebyggeri i Marseille med en bil på hver etage og direkte adgang til lejligheden.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Vinduer, døre, trapper og kviste
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Læs marts 2026 udgaven her
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.
Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
Ifølge en undersøgelse fra Gjensidige og TEKNIQ udfører mange danske boligejere projekter, de slet ikke må udføre
Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
Badeværelsesrenovering er den håndværkerydelse, der er steget mest i pris det seneste år. Samtidig er maler-, tømrer- og murerarbejde blevet markant dyrere