UgensErhverv.dk

Realdania vil bygge på Christiania

Fristaden skal være laboratorium for eksperimenterende boligbyggeri.

09-01-2007

Fristaden skal være laboratorium for eksperimenterende boligbyggeri

Af Niels Nielsen

Bispebjerg Bakke eller Boase. To nyskabende boligprojekter, der kan komme til at danne forbillede for en fremtidig udvikling af Christiania.

I hvert fald hvis det står til Realdania, der har været med i udviklingen af begge projekter, og nu er trådt ind som uegennyttig boliginvestor, som en del af den aftale Slots- og Ejendomsstyrelsen har indgået med Christianias forhandlere om Fristadens fremtid.

Løsningsmodellen indebærer, at Realdania går ind som en aktiv bygherre for omkring halvdelen af de omkring 20.000 kvadratmeter nybyggeri, som tænkes opført på den tidligere kaserne.

- Jeg håber, at Realdania kan være med til at udvikle og styrke Christiania som et enestående boliglaboratorium, der kan inspirere både herhjemme og i udlandet, siger adm. direktør Flemming Borreskov i en pressemeddelse fra Slots- og Ejendomsstyrelsen.

- I fremtidens samfund skal der være plads til det krøllede, foranderlige og mangfoldige på lovlig grund. Realdania vil derfor arbejde for, at netop disse principper bliver bærende for boligudviklingen på Christiania fremover, udtaler Flemming Borreskov videre.

Aftalens gennemførelse forudsætter dog endnu en godkendelse fra Christianias beboere samt Folketingets Finansudvalg.

Desuden skal Københavns Kommune vedtage en lokalplan for en realisering af aftalen samt godkende den almene boligorganisation, som skal stå for udlejning og drift af boligerne på fremtidens Christiania.

Det er videre en forudsætning, at den retssag, som Christiania den 15. december 2006 anlagde mod staten, hæves senest den 1. april 2007.

Staten vil dog acceptere sagsanlæg for så vidt angår retten til at bibeholde eksisterende selvbyggerhuse på dele af volden.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Toyota Danmark

    Toyota Danmark

    Få en robust og loyal samarbejdspartner

  • Ford

    Ford

    Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Vika vinduer

    Vika vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Renault Danmark

    Renault Danmark

    Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • Jacobi Tagtegl A/S

    Jacobi Tagtegl A/S

    Tysk kvalitets siden 1860!

ID-kort gør det sværere at snyde med asbest

ID-kort gør det sværere at snyde med asbest

I de seneste år er reglerne om asbest i arbejdsmiljøet skærpet med blandt andet autorisationsordningen

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting

Større tilskud til almene boliger i Storkøbenhavn

Større tilskud til almene boliger i Storkøbenhavn

For at bane vej for flere almene boliger i højprisområder hæves maksimumsbeløbet med yderligere ti procent

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige