Landskab & Rum bliver en del af Møller & Grønborg.
08-01-2007
Landskab & Rum bliver en del af Møller & Grønborg
Alle de kendte arkitektfirmaer fra Århus har afdelinger i København. Og nu også landskabsarkitekterne og planlæggerne fra Møller & Grønborg, der gennem en fusion med Landskab & Rum sikrer sig en solid bastion I Hovedstaden.
- For Møller & Grønborg betyder overtagelsen først og fremmest, at vore kompetencer indenfor landskabsopgaver bliver udvidet og at tegnestuen får styrket sin position i København, siger Niels Kjølhede, arkitekt og partner i Møller & Grønborg.
Landskab & Rum har adresse på Jagtvej i København og beskæftiger i dag fem landskabsarkitekter, der primært løser opgaver indenfor friarealer til boliger og erhvervsbyggeri samt torve, pladser og havnepromenader.
Møller & Grønborg beskæftiger 20 arkitekter i Århus og har gennem tiden været involveret i en række større byplanopgaver og infrastrukturprojekter. Blandt andet Øresundsforbindelsens landanlæg og vindmølleparken på Middelgrunden.
Desuden er virksomheden engageret uden for landets grænser med Solens By i Kina, Arlanda Lufthavn i Stockholm og senest i samarbejde med Henning Larsens Tegnestue om King Abdullah Financial District i Riyadh.
- nn
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Læs marts 2026 udgaven her
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Tysk kvalitets siden 1860!
Nedbrydning og Miljøsanering
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster