UgensErhverv.dk

Byggeriet på stabil vækstkurs

Fokus på trimning og omkostningsstyring giver bonus i højkonjunkturen.

04-01-2007

Danske byggevirksomheder forstår at få det bedste ud af den aktuelle højkonjunktur. Branchens overskud vokser for fjerde år i træk, viser Regnskabsanalyse 2006 fra Dansk Byggeri.

Fremgangen er jævnt fordelt på store og små virksomheder, og 90,4 procent af dem præsterede overskud på driften i 2005 mod 84,3 procent året før. Nettoomsætningen lå på 47,4 mia. kr. fordelt på 714 virksomheder, der samtidig opnåede en stigning på den primære drift på gennemsnitligt 4,4 procent mod 3,2 procent i 2004.

Analysen konkluderer, at baggrunden for de flotte resultater naturligvis er den generelle højkonjunktur, som har præget dansk økonomi siden midten af 2004. Men den forudgående og stadige trimning af virksomhederne og mere fokus på omkostningsstyring er en meget væsentlig forklaring på, at virksomhederne har kunnet høste gevinsten af de gode konjunkturer.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster