UgensErhverv.dk
Grønne tage og vægge – brandsikkerhed og vedligeholdRisiko for brandspredning

Grønne tage og vægge – brandsikkerhed og vedligehold

Grønne tage og vægge kan i sensommeren udgøre en risiko for, at planter og vækstlag udtørrer og medfører risiko for brandspredning.

27-06-2013

Af Danielle Pröschold-Byg-Erfa

Grønne tage og vægge adskiller sig fra traditionelle byggevarer – herunder fx stråmaterialer – da levende planter fortsat udvikles i forhold til årstid og alder.

Derved ændres også brandforholdene, så der er perioder af året med øget brandrisiko.

I sensommeren er der fx risiko for, at planter og vækstlag udtørrer og medfører risiko for brandspredning.

Et nyt erfaringsblad ”Grønne tage og vægge - brandsikkerhed og vedligehold” beskriver lovgivning og brandtekniske forhold i forbindelse med etablering, drift og vedligehold af grønne tage og facader.

Bl.a. beskrives behovet for plantefrie bælter af ubrændbare materialer, omkring ovenlys og lignende i tagfladen.

Erfaringsbladet indgår i BYG-ERFAs temaer om:

Temaerne indeholder en række andre relevante erfaringsblade, samt oversigter med links til yderligere byggetekniske publikationer og organisationer i tilknytning til emnet.

Erfaringsbladet ”Grønne tage og vægge - brandsikkerhed og vedligehold” kan købes i løssalg, eller som del af en temamappe.

Hvis du ikke allerede er BYG-ERFA abonnent, kan du med fordel bestille en ”startpakke”, som både omfatter et års fri digital adgang via byg-erfa.dk til alt indhold og fremsendelse af et ringbind med alle gældende erfaringsblade

Læs mere på:

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer